Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GRANICE | BORDERS na wystawie w Żorach

Facebook Twitter

"Te zdjęcia będą wisieć w naszej nowej siedzibie"- zapowiada Aleksandra Zawalska- Hawel, dyrektorka biblioteki w Żorach. Mowa o wystawie GRANICE | BORDERS Piotra Sikory, która ukazuje polski folklor w niecodziennych stylizacjach.

Rozpoczęliśmy wystawę Piotr Sikory, który specjalnie przyleciał z Nowego Jorku do Żor, do naszej żorskiej biblioteki, żeby tę swoją wystawę tutaj otworzyć. Biblioteka realizuje projekt „Migruj do biblioteki”, żeby uzmysłowić ludziom, nam wszystkim, pokazać, że biblioteka to jest tak otwarte miejsce, że przez naszą postawę możemy zwalczać ksenofobię, rasizm, dyskryminację. To są bardzo negatywne cechy w naszych społecznościach i uważam, że każda taka dobra droga, szczególnie przez sztukę, przez kulturę może nam w tym pomóc- mówi Aleksandra Zawalska- Hawel.

Na zdjęciach mamy tradycyjne stroje noszone przez ludzi różnych narodowości, o różnych kolorach skóry. Mówi autor wystawy Piotr Sikora:

Temat jest dość ambitny, w czasach kiedy kraje świata stają się bardzo populistyczne, skrajne, taki temat może naruszyć nerwy, ale powiedziałbym, że w 90 % wystawa jest dobrze odbierana, tak jak przewidywałem. Jest ona wesoła, nie jest to trudny temat. Zdjęcia powstały na przełomie 2007 i 2008 roku, mają ponad 10 lat, mi się wydaje – biorąc pod uwagę, to co się dzieje w Europie, ale w Stanach Zjednoczonych również – że wystawa jest bardziej aktualna niż w tym momencie, w którym zdjęcia powstawały.

Czym dla Piotr Sikory jest sztuka fotografii?

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Wystawa GRANICE | BORDERS pokazywana była w różnych miejscach świata, w Żorach zostanie na dłużej. Zdjęcia trafią do nowej siedziby biblioteki, jaka powstaje w starym młynie przy ulicy Rybnickiej– mówi Radiu 90 Aleksandra Zawalska- Hawel, dyrektorka biblioteki w Żorach:

Przewidujemy, że etap renowacji zostanie ukończony w połowie przyszłego roku, potem jakiś krótki czas trzeba nam dać na wyposażenie i przeniesienie zbiorów. Tam jest dużo więcej miejsca i już pomysły się rodzą na to, co tam się będzie działo, mam nadzieję, że będzie to bardzo interesujące dla wszystkich.

Zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy GRANICE | BORDERS:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj