Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Beskidy w Maroku i Maroko w Beskidach. O przenikaniu się kultur ze Śląska Cieszyńskiego

Facebook Twitter

Beskidy w Maroku i Maroko w Beskidach, czyli o przenikaniu się kultur ze Śląska Cieszyńskiego. W programie Opowieści o regionie opowiadamy wam sporo o tym, co działo się kiedyś w naszej okolicy, ale też o tym co ważne jest dziś. Niewiele osób wie, że opowieści o regionie snuć można tysiące kilometrów stąd. Np. w Afryce, na Saharze wśród Nomadów.

Mustapha El Boudani/ arch.prywatne

Opowieści o regionie snuć można tysiące kilometrów stąd. Np. w Afryce, na Saharze wśród Nomadów. Tak jak Aneta Okupska z Ustronia, prowadząca Polsko-Marokańskie Stowarzyszenie.

Aneta Okupska: W ramach Stowarzyszenia Współpracy Polsko Marokańskiej Afryka Desert Project, realizujemy projekty związane z muzyką, ze sztuką i między innymi takim ważnym punktem jest przyjazd naszych górali tam na Saharę, na te dalekie strony, gdzie Mustafa też mieszka. Jesteśmy tam bardzo miło przyjmowani. Bardzo się podobają ludziom nasze stroje, nasza muzyka, nasze instrumenty, również nasze tradycje, bo mamy możliwość pokazania nawet naszej kuchni, naszych placków. Oczywiście nie serwujemy placków naszych tradycyjnych tu na Śląsku Cieszyńskim, ale placki ziemniaczane z cukrem… wszystkim świetnie smakują. Tam jesteśmy na festiwalach, tam na Saharze. To w ten sposób promujemy naszą kulturę górali śląskich, żywiecki. Mamy też skrzypce, dudy, gajdy bardzo im się podobają. Jest to muzyka skoczna, to się im bardzo podoba. I przed chwilą rozmawialiśmy o tym stroju, że kobiety dostrzegają podobieństwo…. Nie myśli się wtedy w ogóle o polityce, o jakieś różnicach religijnych, liczy się człowiek i jego wnętrze, jego kultura i to, co ma do zaproponowania, do pokazania.

Mustapha El Boudani/ arch.prywatne

Opowieści o regionie: Beskidy w Maroku i Maroko w Beskidach

Tak jak beskidzcy górale opowiadają o naszym regionie w Maroku, tak na Śląsku Cieszyńskim swoją marokańską historię opowiada Mustapha El Boudani, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, aranżer. Rdzenny Nomad z Sahary, na co dzień mieszkający w Ustroniu. Tu tworzy swoją muzykę, współpracując z polskimi artystami. Dzięki niemu możemy poznać też brzmienie instrumentów dla nas egzotycznych…. Posłuchajcie:

Jak Mustapha El Boudani czuje się na Śląsku Cieszyńskim? Jak mu się tu mieszka i tworzy? Posłuchaj:

Tłumaczenie: To jest nomadzka muzyka, tradycyjna muzyka z Maroka. Gram ją w Polsce. Ludziom bardzo się podoba i muzycy również lubią ją grać: ten rodzaj muzyki, albo też miks: trochę muzyki polskiej, trochę pochodzącej z Maroka. Są utwory spokojne, ale też pełne energii. Dostałem szansę, by pokazać moją kulturę, zapoznać z nią ludzi stąd, ale oczywiście ja też poznałem inną kulturę i to jest dla mnie najlepsza rzecz i dowód na to, że muzyka łączy ludzi i wiesz więcej na temat innej kultury, wiesz więcej na temat innych tradycji muzycznych, gatunków muzycznych. I nie tylko chciałbym pokazać to w Polsce, ale na całym świecie.

Mustapha El Boudani/ arch.prywatne

Co łączy Nomada z Sahary z mieszkańcem Śląska Cieszyńskiego?

Tłumaczenie: Tradycyjna muzyka. Ludzie stąd też dbają o tradycję, o piękne tradycyjne stroje, różni nas język i style muzyczne, ale cała reszta dla mnie jest podobna. Czuję energię tradycyjnej, oryginalnej muzyki z Polski, to jest podobne do nas. Gram z wieloma muzyki z Polski, mój zespół jest w Maroku, nie tu. Chciałbym kiedyś ich tu sprowadzić, żeby pokazać mój band i rodzaj muzyki, który razem gramy. Bo to co teraz gram to taki miks, to nie jest to samo co gram z moim zespołem. Jestem w Polsce od 8 lat, prawie 9-ciu. Lubię polskie góry, i lubię tu mieszkać. Jest tu dużo ciszy, spokoju, dla mnie i mojej muzyki. Czuję się tu bardzo dobrze .Jest coś podobnego tym miejscu do Sahary. Tylko tu jest zielono, a tam nie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024