Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Marianna, Ciosek, Dębieńsko – nazwy dla hałd w Czerwionce

Facebook Twitter

Mieszkańcy wybrali, urzędnicy przyklepali! Są nazwy dla hałd w Czerwionce, które - jeśli wszystko dalej pójdzie zgodnie z planem - zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Są nazwy dla hałd w Czerwionce
czerwionka-leszczyny.pl

Są nazwy dla hałd w Czerwionce – to na wniosek mieszkańca

Nazwy hałd w Czerwionce, hałd dawnej KWK Dębieńsko – ustalone. Stożki zdążyły się już na dobre wpisać w krajobraz Czerwionki-Leszczyn. Teraz mają szanse zyskać nazwy własne, nawiązujące do funkcjonujących tu kiedyś kopalń. Rada Miejska w miniony piątek przyjęła uchwałę w tej sprawie.

Pomysł tak  uzasadnia autor wniosku o nadanie nazw stożkom – Piotr Flajszok, mieszkaniec Szczejkowic:

Historia naszej miejscowości jest ściśle związana z działalnością górniczą, czego niepodważalnym dowodem są m.in. stożki odpadów kopalnianych tzw. „hołdy”. Obecnie obiekty te stanowią przykład należytej rekultywacji takich terenów i trwale wpisały się w piękną panoramę Czerwionki-Leszczyn.

Wniosek został poparty przez Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, które skierowało pismo na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej. Sprawa była także omawiana podczas komisji Promocji Kultury i Rozwoju Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, w której uczestniczył autor wniosku. Podczas komisji omówiono zaproponowane  nazwy. Propozycja pierwsza nawiązująca do nazw kopalń które kiedyś funkcjonowały na tym terenie to: Marianna, Ciosek, Dębieńsko. Propozycja druga to były nazwy: Karolinka, Karlik, Barbórka.

Na bazie tych dwóch propozycji urzędnicy opracowali ankietę i zwrócił się do mieszkańców z prośbą o wskazanie propozycji nazw dla stożków. Zwyciężyła propozycja: Marianna, Ciosek, Dębieńsko. Teraz godnie z procedurami, Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach  przyjęła uchwałę ws. wystąpienia z wnioskiem do ministra właściwego ds. administracji publicznej, za pośrednictwem Wojewody Śląskiego o nadanie nazw obiektom fizjograficznym. Wniosek zostanie złożony po uzyskaniu opinii Zarządu Woj. Śląskiego oraz Starosty Rybnickiego. Nazwy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj