Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Instytucje kultury znowu zamknięte, jak sobie radzą?

Facebook Twitter

Od jutra (7.11.) instytucje kultury znów zamknięte dla publiczności. Decyzją rządu teatry, muzea, domy kultury mają być nieczynne do 29 listopada. To już drugie takie zamknięcie w tym roku.

Sytuacja jest specyficzna, taka w jakiej jeszcze nie byliśmy nigdy, a przynajmniej przez ostatnie lata. Co jakiś czas zmieniane są zapisy reżimów sanitarnych, próbujemy organizować pewne wydarzenia, niektóre udaje nam się zorganizować, niektóre musimy odwoływać. Teraz w przyszłym tygodniu mieliśmy w Teatrze Ziemi Rybnickiej zaplanowaną kolejną 35 edycję Silesian Jazz Meeting, którą niestety musimy zawiesić, a właściwie przenosimy ją za rok. Teraz jesteśmy na etapie przesunięć, przenosin, zmian, zwrotu biletów itd.. Jest to czas bardzo specyficzny, ale generalnie mam nadzieję, że jeszcze parę miesięcy i wrócimy do normalności, więc tym żyjemy.

-mówi Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Ponowne zamknięcie ma miejsce w chwili, kiedy instytucje kultury brały oddech po wiosennej przerwie:

Od miesiąca czerwca, kiedy byliśmy w strefie zielonej, mogliśmy organizować wydarzenia przy połowie publiczności. Wszystko już zaczęło w miarę normalnie działać, oczywiście przychody były mniejsze, dlatego, że pół sali można było tylko zaprosić, chociaż często artyści zgadzali się na to, aby powtarzać koncerty. Zamiast jednego robiliśmy dwa, po to aby dać możliwość wszystkim, którzy kupili bilety, uczestnictwa w tym wydarzeniu. Niestety później przeszliśmy do strefy żółtej, w której mogliśmy działać w 1/4, też jakoś radziliśmy sobie z tym. Od najbliższej soboty (7.11.) zamknięcie instytucji kultury, oczywiście dla publiczności, bo sama instytucja musi działać.

Teatr Ziemi Rybnickiej, podobnie jak i inne jednostki kultury w naszym regionie wiele swoich wydarzeń przenosi do internetu. Wciąż nie wiadomo czy będą mogły odbywać się zajęcia taneczne i teatralne. To ma wyjaśnić rozporządzenie, którego na ten moment wciąż nie ma.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj