Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak odpalać fajerwerki w Sylwestra, by uniknąć urazów, poparzeń i tragedii?

Facebook Twitter

Jak odpalać fajerwerki w Sylwestra, by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie ale i osobom postronnym? Szczególną uwagę zwróćmy na dzieci.

Jak odpalać fajerwerki w sylwestra

Sylwestrowa noc przed nami, wraz z korkami od szampanów w niebo wystrzelą także setki fajerwerków. Służby apelują, by odpalając petardy czy fajerwerki pomyśleć nie tylko o bezpieczeństwo swoim, ale także osób postronnych. – Niewłaściwe obchodzenie się z środkami pirotechnicznymi może doprowadzić do tragedii – podkreśla brygadier Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach:

bryg. Aneta Gołębiowska: Należy pamiętać o tym, że są to wyroby pirotechniczne i niewłaściwe obchodzenie się z nimi naraża na niebezpieczeństwo nie tylko użytkownika, ale także osoby postronne. Kupując wyroby pirotechniczne należy robić to w punktach do tego przeznaczonych i sprawdzonych. Należy zwrócić uwagę czy petarda lub opakowanie nie są uszkodzone. Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją producenta i bezwzględnie jej przestrzegać.

Pamiętajmy, że fajerwerki kupować mogą wyłącznie osoby dorosłe. Odpalając je trzeba pamiętać, że petarda może doprowadzić do pożaru:

bryg. Aneta Gołębiowska: Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa: fajerwerki należy odpalać na otwartej przestrzeni. Nie wolno robić tego z balkonów, okien, w pobliżu osób postronnych i budynków. Nie wolno zbliżać się do niewypałów i próbować ponownie je odpalać.

Jak odpalać fajerwerki w Sylwestra, by i sobie i innym zapewnić maksimum bezpieczeństwa?

 Pamiętajmy:

 • sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
 • fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie,
 • pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych,
 • kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że:

 • wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych,
 • wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki,
 • w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych,
 • w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard,
 • jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało,
 • petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu,
 • przed kupnem należy sprawdzić czy jest taka w języku polskim. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania.

Petard nigdy nie odpalajmy trzymając je w rękach. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsadek i rozwagę. Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas wszystkich miły i bezpieczny.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj