Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak wyremontować wymarzoną kuchnię? Poradnik Castoramy Gliwice [materiał partnera]

Facebook Twitter

Kuchnia stała się centralnym miejscem życia każdego domostwa. To ona będzie świadkiem wspólnych aktywności i rozmów. A więc rzeczą podstawową jest, by każdy członek domostwa czuł się komfortowo. Zatem musimy zadbać o odpowiednią oprawę tego pomieszczenia. Oprawę, w której skład wchodzą nie tylko meble, ale i dodatki, dzięki którymi to pomieszczenie nabierze charakteru i będzie odzwierciedleniem nas samych i naszych upodobań.

Aby stworzyć wymarzoną kuchnię, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania:

  • Jaka jest wielkość pomieszczenia i jej kształt? To ona będzie dyktowała jaki układ kuchni wybierzemy.
  • Ile osób będzie gotowało i jakie są ich nawyki?
  • Ile osób będzie korzystało z kuchni?
  • Ile będziemy potrzebowali miejsca na przechowywanie zapasów?
  • Wzrost domowników, który będzie dyktował wysokość szafek wiszących?
  • Jakie funkcje ma spełniać kuchnia? Czy ma to być miejsce przygotowywania posiłków, ich spożywania, czy też miejsce spotkań rodzinnych.

Jak już odpowiedzieliśmy sobie na te pytania, możemy przejść do planowania naszej wymarzonej kuchni. Na początek zaczynamy od etapu umiejscowienia naszej kuchni.

Jeśli jesteśmy dopiero w trakcie projektowania domu, to musimy pamiętać, że kuchnia jako miejsce gotowania posiłków będzie zawsze cieplejsza. Wszelkie płyty grzewcze będą generowały ciepło w trakcie codziennej eksploatacji dlatego, warto unikać umiejscowienia kuchni w miejscach dobrze nasłonecznionych. Jeśli jednak kuchnia będzie usytuowana, z różnych powodów, w innych miejscach warto rozmieścić sprzęty jak najdalej od okien. Dobierając również pomieszczenie, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie instalacji elektrycznej, czy wodno-kanalizacyjnej. Czy mamy odpowiednio dużo gniazdek do podłączenia sprzętu AGD. Powinniśmy także zwrócić uwagę czy pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane.

Następnym, kluczowym elementem planowania naszej kuchni jest jej dokładne wymierzenie.

Wydawać by się mogło, że wymierzenie kuchni jest czymś trudnym. Nic bardziej mylnego. Wystarczy poświęcić temu kilka chwil i trochę pracy. Zacznijmy od tego, co będzie potrzebne do wymierzenia pomieszczenia. Jest to coś do pisania, kartka papieru, drabina – jeśli jest to wysokie pomieszczenie, oraz miarka rzecz jasna. Na początek wykonaj rysunek całego pomieszczenia z góry, następnie rysunki każdej ze ścian i nanieś na rysunek wszystko, co może mieć wpływ na rozmieszczenie szafek dolnych i wiszących. Są to okna, rurki, skosy, instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne itd. Następnie przy pomocy miarki zmierz wszystkie ściany od podłogi do sufitu. Najlepiej zrobić to w paru miejscach i na każdej ze ścian. Analogicznie do wysokości, zmierz wszystkie odległości między ścianami. Mierzymy również wszystkie drzwi, okna, skosy. Ich wysokości, szerokości oraz odległości od ścian. Następnie wszystkie wymiary nanosimy na rozrysowane wcześniej rzuty pomieszczenia. Najlepiej, jeśli wszystkie wymiary podasz w milimetrach. W tym miejscu również warto się zastanowić nad gniazdkami elektrycznymi. Należy pamiętać, że oprócz standardowego podłączenia pod lodówkę, zmywarkę, kuchenkę przydadzą się także gniazdka do podłączenia ewentualnych dodatków kuchennych jak toster, czajnik elektryczny, ekspres do kawy czy mikser. Zawsze jest lepiej mieć dwa, czy trzy gniazda więcej, niż gdyby miało ich zabraknąć w późniejszym użytkowaniu. Jeśli planujemy zmienić ilość gniazdek, czy ich umiejscowienie, warto nanieść to na rysunek, co pomoże nam lepiej rozplanować kuchnię.

Jeśli jednak nie chcesz tego robić sam, nie masz na to czasu, to zapraszamy do skorzystania z usług pomiarowych naszych ekspertów. Dzięki firmom współpracującym z Castoramą dostaniecie państwo gwarancję poprawnego wymiarowania Waszej kuchni. Szczegóły tej  oferty uzyskacie Państwo na naszej stronie www.castorama.pl, dzwoniąc na infolinię pod numerem telefonu +48 690 680 690, bądź u Doradcy w naszej strefie Kuchennych Inspiracji.

Kiedy mamy wszystko wymierzone i zapisane możemy przejść do planowania naszej wymarzonej kuchni. Najpierw zacznijmy od tego, jakie błędy najczęściej są popełniane w trakcie aranżacji:

  • Niewystarczająca ilość miejsca na przygotowywanie posiłków. Musimy pamiętać, aby blat roboczy, na którym będziemy pracowali, musi mieć minimum 90 centymetrów. Pozwoli to na praktyczną i komfortową pracę w kuchni.
  • Ograniczony dostęp do naczyń, garnków, oraz innych akcesoriów kuchennych. Warto, aby wszystko, czego potrzebujesz przy przygotowaniu posiłków, było dostępne na wyciągnięcie ręki. Zatem garnki, patelnie przechowuj w pobliżu kuchenki i piekarnika.
  • Brak miejsca do przechowywania. Należy pamiętać, że większa ilość szuflad pozwoli na ergonomiczne rozmieszczenie małych akcesoriów. W przypadku szafek narożnych polecane jest używanie tak zwanych karuzel, dzięki czemu wygodniej i więcej zmieścimy bez konieczności „nurkowania” do szafki. A w zwykłych szafkach stojących i kolumnowych polecamy zastosowanie koszów wysuwanych Cargo. W ofercie Castoramy znajdziemy szereg produktów Pebre – koszów wysuwanych, których rozpiętość wymiarowa pozwoli zamontować taki kosz w najmniejszych szafkach.
  • Zbyt ciemna kuchnia. Jeśli zdarzy się, że w kuchni będzie niewystarczająca ilość światła, musimy szczególnie zadbać o rozświetlenie miejsc, gdzie przygotowujemy i spożywamy posiłki.
  • Brak dedykowanego miejsca do spożycia posiłków. Musimy pamiętać o tym, by w naszej kuchni było miejsce na spożywanie, dlatego musimy zaplanować wygodne dla nas miejsce na stół, wysuwany blat, czy jeśli mamy do tego miejsce, wyspę kuchenną.
  • Za mało gniazdek! Jak wcześniej wspomnieliśmy, za mała liczba gniazdek elektrycznych może nas zmuszać do ciągłego przełączenia pomiędzy sprzętami. Warto tutaj się także zastanowić nad ich ekspozycją i położeniem. Ich liczba i rozłożenie powinno dyktować, gdzie będziesz z nich korzystał. Jeśli nie chcesz, by były widoczne, możesz je na przykład zamontować pod blatem, ewentualnie zamontować specjalne gniazdka wysuwane z blatu.
  • Źle rozlokowane urządzenia. Nie powinno się montować na przykład zlewu zaraz obok piekarnika. Zostaw pomiędzy nimi minimum 30 centymetrów odstępu dla zachowania przestrzeni użytkowej. Nie należy także montować zlewu w pobliżu gniazdek elektrycznych. Należy również przestrzegać odległości pomiędzy okapem a płytą grzewczą. Ta jest różna w zależności czy posiadamy płytę gazową, czy indukcyjną. Wysokości te są wykazywane w instrukcjach wybranych przez nas okapów.
  • Zabrudzenia na ścianach pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. Zawczasu najlepiej jest zaplanować, co będzie zdobiło naszą ścianę pomiędzy blatem a szafkami. W zależności, na co się decydujemy, czy to płytki, panele przyścienne, mozaika, szkło dekoracyjne czy też odpowiednia farba, musimy pamiętać, by właściwie zabezpieczała naszą ścianę i pozwalała nam na utrzymanie czystości w naszej kuchni.

Dobrze, więc mamy wymiary naszej kuchni, i wiemy jakich błędów nie popełniać. Następnym etapem jest planowanie samej kuchni. W zależności od tego, jakim miejscem dysponujemy, musimy pamiętać o zachowaniu bardzo ważnej rzeczy, jakim jest tak zwany trójkąt roboczy. Jest to przestrzeń pomiędzy najczęściej użytkowanymi strefami w kuchni. Czyli miejsce pomiędzy lodówką, płytą grzewczą a zlewozmywakiem. Przyjęło się, że powinniśmy zachować:

  • Od 120 do 210 centymetrów odległości pomiędzy lodówką a zlewem.
  • Od 120 do 270 centymetrów pomiędzy kuchenką a lodówką.
  • Oraz od 90 do 210 centymetrów pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

W zależności od tego ile posiadamy miejsca na naszą kuchnie, możemy zastanowić się nad jej układem. Najbardziej

  • Układ w kształcie litery L. Gdzie meble możemy postawić na dwóch przyległych do siebie ścianach. Pozwoli to na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni użytkowej oraz zaoszczędzi sporo miejsca na środku kuchni.
  • Układ jednorzędowy. Tutaj meble układany tylko w jednej linii. W takim ułożeniu ważne jest, aby zlew był umiejscowiony na środku blatu, a strefy gotowania oraz przechowywania były umiejscowione na ich przeciwnych końcach.
  • Układ dwurzędowy. Tutaj meble możemy zamontować na dwóch przeciwległych ścianach. Jest to optymalne rozwiązanie dla dłuższych, węższych kuchni. Należy jednak pamiętać, by odległość pomiędzy szafkami nie była mniejsza niż 120 centymetrów. W tym wypadku najlepiej by chociaż jedno z urządzeń AGD było ustawione na przeciwnej ścianie.
  • Układ w kształcie litery U lub G. W tym układzie meble kuchenne możemy zamontować na każdej ze ścian. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest, by na każdej ze ścian znajdowało się jedno urządzenie. Jest to układ, który pozwala na odtworzenie proporcji trójkąta roboczego. Daje nam dużo miejsca na przechowywanie.
  • Układ z wyspą. Jest to układ, który bardzo dobrze sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Oprócz zabudowania na ścianach możemy stworzyć wyspę, która będzie dodatkową powierzchnią, którą możemy wykorzystać jako miejsce do przechowywania. Jeśli pozwala na to podłączenie elektryczne, czy też wodno-kanalizacyjne możemy stworzyć strefę do gotowania, czy też zmywania.

Skoro już wybraliśmy jaki układ najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni, pozostaje pytanie, na jaki rodzaj kuchni chcemy się zdecydować. Do naszej dyspozycji mamy trzy drogi wyboru zabudowy kuchennej.

  • Po pierwsze do naszej dyspozycji są gotowe zestawy mebli kuchennych. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale najszybsze i dostępne „od ręki”. Zestawy takie znajdą swoje zastosowanie w kuchniach jednorzędowych. Czym właściwie one są? Są to proste, gotowe zestawy mebli kuchennych, które sprzedawane są w określonych rozmiarach. Są to zestawy kompletne, w których skład wchodzą zarówno szafki dolne, jak i wiszące. Najczęściej występującymi rozmiarami takich kuchni to 180 cm, 200 cm, 240 czy 260 centymetrów. Także mając do dyspozycji ścianę o szerokości przykładowo 2 metrów, to taki gotowy zestaw w rozmiarze 180, czy też 200-centymetrowy sprawdzi się idealnie. W naszej ofercie znajdziecie państwo wiele zestawów, w różnych wariantach rozmiarowych, które pomogą w prosty i szybki sposób zabudować kuchnie. W naszych sklepach znajdują się zestawy takie jak: Zestaw mebli kuchennych Eko o wielkości 180 cm, o frontach w kolorze dąb Sonoma, Zestaw Aslon o rozmiarze 180 cm z wykończeniami w białym połysku, Zestaw mebli kuchennych Como w rozmiarze 200 cm z białymi korpusami i frontami w kolorze platynowym. Kolejnymi zestawami dla nieco większych kuchni są: Zestaw Brick w rozmiarze 2,4 metra w połysku w szarym wykończeniu. W tym samym rozmiarze jest zestaw Laguna o drewnopodobnym wykończeniu. Ostatnimi gotowymi kuchniami w rozmiarze 260 cm są: Olek w klasycznym wykonaniu oraz zestaw Double w białym kolorze z połyskiem, oraz matowymi drewnopodobnymi wstawkami.
  • Kolejnym rozwiązaniem są meble na wymiar. Jest to rozwiązanie, które daje nam największą swobodę, jeśli chodzi o zabudowę, jesteśmy w stanie wykorzystać każdy centymetr kubatury naszego pomieszczenia. Jednak musimy się liczyć z tym, że jest to usługa najdroższa, zwykle ceny kuchni na wymiar oscylują od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych za metr kwadratowy, w zależności od wykorzystanych półproduktów. Jest to także opcja najbardziej czasochłonna. Czas oczekiwania na taką kuchnię waha się od kilku, do nawet kilkunastu tygodni.
  • Ostatnim rozwiązaniem są meble modułowe. Są to gotowe moduły, które idealnie do siebie pasują. Można powiedzieć, że są „szyte na miarę” względem siebie. W tym przypadku zamawia się poszczególne szafki, które będziemy potrzebowali do zabudowy naszej wymarzonej kuchni. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli szukamy mebli, których jakość wykonania nie odbiega od mebli tworzonych na wymiar. Dodatkowym atutem będzie to, że okres oczekiwania jest znacznie krótszy, gdyż producent na bieżąco produkuje kolejne szafki, a więc okres oczekiwania na poszczególne szafki waha się od kilku do kilkunastu dni. Kolejnym atutem jest ich kompatybilność ze sobą. Jeśli jakiegoś dnia postanowimy odświeżyć wygląd naszej kuchni, to wystarczy, że wymienimy same fronty. Właśnie dzięki ich modularności jest to możliwe. Nie musimy się martwić czy zawiasy, jak i same wielkości frontów będą pasować.

W bogatej ofercie Castoramy znajdą Państwo gotowe zestawy meblowe, jak i produkowane specjalnie dla naszej marki meble modułowe. Dlaczego akurat powinni państwo wybrać meble modułowe z Castoramy? To proste. W tych kuchniach jakość jest na pierwszym miejscu. Kuchnie spełniają surowe normy jakościowe. Wszystkie korpusy, fronty, blaty czy akcesoria, jak na przykład szuflady, zawiasy zostały przetestowane według europejskich standardów. Castorama jest gwarantem ich jakości wykonania. Dlatego udzielana jest na nie 25-letnia gwarancja.

W szerokim asortymencie mebli modułowych GoodHome znajdziemy zarówno szafki narożne w wielu rozmiarach, kolumny stojące, czy też do zabudowy AGD o różnych wysokościach, oraz szafki wiszące. A jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce, możemy wykorzystać korpusy wiszące jako szafki dolne, co pozwoli na bezkompromisowe rozwiązania nawet dla najwęższych kuchni! Wszystkie meble występują w wielu rozmiarach. Najwęższa szafka w ofercie Castoramy posiada 150 mm, a najszersza aż 1000 mm. Dotyczy to szafek dolnych, jak i wiszących. Dzięki takiej rozpiętości rozmiarów, nasze meble są w stanie wykorzystać w pełni każdą dostępną przestrzeń. Szeroka oferta frontów składa się z 9 różnych kolekcji, z czego każda posiada różne warianty kolorystyczne. W ofercie znajdą państwo także ponad 100 różnych uchwytów oraz akcesoria Datil – Dozowniki, deski do krojenia, wkłady do szuflad, relingi. Dzięki takim modułowym rozwiązaniom można uzyskać blisko ponad 550 000 możliwych kombinacji, które pozwolą stworzyć kuchnie dopasowaną specjalnie do potrzeb.

Zacznijmy od zlewu. Jaki materiał wybrać?

  • Zlewy stalowe, nierdzewne. Jest to rozwiązanie przystępne cenowo i praktyczne.
  • Zlewy stalowe ryflowane, które zwykle są droższe, jednakże cechują się wyższym stopniem ochrony na zarysowania.
  • Zlewy ze szkła hartowanego. Najczęściej spotykamy tutaj zlewy których komora jest wykonana ze stali, natomiast ociekacz jest wykonany ze szkła hartowanego, co zapewnia mu wysoką wytrzymałość.
  • Zlewy kompozytowe, które przypominają wyglądem granit, są wytrzymałe na uderzenia, oraz są zdecydowanie lżejsze niż zlewy granitowe.
  • Zlewy ceramiczne, jak nazwa wskazuje są to zlewy wykonane z ceramiki. Charakteryzują się łatwością w czyszczeniu i praktycznie zerową potrzebą konserwacji.
  • Zlewy granitowe. Wykonane są na bazie kwarcu. Dzięki czemu są wytrzymałe oraz stabilne.

Skoro jesteśmy przy wyborze zlewu, warto zastanowić się nad baterią, która jest jego nieodzownym elementem. Oprócz walorów estetycznych warto zastanowić się nad jego funkcjonalnością. W bogatej ofercie znajdą państwo wiele różnych baterii, w różnych kolorach – białych, beżowych, czarnych, z efektem chromu polerowanego, mosiądzu, czy też połączenia jak złoty i czarny. Baterie występują w różnych kształtach. Najpopularniejszymi są baterie w kształcie litery U, F. Z wyciąganą, elastyczną wylewką lub sprężynową.

Następnie pora wybrać sprzęt AGD. Proponuję zacząć od okapu. Jest to jedne z najważniejszych sprzętów, chociaż często niedoceniany. Okap służy nam do oczyszczania powietrza z przykrych zapachów, usuwa nadmiar wilgoci, która powstaje w procesie gotowania posiłków. Do wyboru posiadamy 3 różne typy okapów, które możemy zainstalować w zależności od wielkości naszej kuchni:

  • Okapy pod szafkowe. Są to urządzenia które idealnie wpasują się w małe, gęsto zabudowane kuchnie.
  • Okapy kominowe. Jedne z najpopularniejszych okapów. Zawiesza się je na ścianie pomiędzy zabudową szafkową.
  • Okapy wyspowe. Idealnie nadają się w sytuacjach gdzie dysponujemy wyspą kuchenną z wyznaczoną strefą do gotowania. W ofercie Castoramy znajdą państwo również okap wyspowy Bamia montowany w blat. Jest to świetne rozwiązanie gdy chcemy zaoszczędzić miejsce.

Następnym krokiem jest wybór piekarników, tutaj z dostępnych w Castoramie możemy podzielić je na:

  • Piekarniki wielofunkcyjne, które łączą wiele funkcji, jak na przykład pieczenie tradycyjne, czy też z termoobiegiem.
  • Piekarniki z pyrolizą. Piekarniki te są wyposażone w funkcję samoczyszczenia, która polega na tym, że komora nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury przez co spalane są wszelkiego rodzaju zabrudzenia i resztki.
  • Piekarniki z mikrofalą. Jest to bardzo kompaktowe rozwiązanie które łączy funkcję piekarnika i mikrofali w jednym urządzeniu.

Następnie do wyboru pozostaje rodzaj płyty grzewczej. W zależności od tego jakim podłączeniem dysponujemy, płyty grzewcze można podzielić na:

  • Płyty ceramiczne. Są to płyty które pod powierzchnią ze szkła ceramicznego posiadają najczęściej spiralne grzałki, które generują ciepło i przekazują je do naczynia. Płyta ceramiczna nie wymaga używania specjalnych garnków.
  • Płyty indukcyjne. W przeciwieństwie do płyt ceramicznych, płyty indukcyjne wymagają specjalnych garnków z dnem o właściwościach ferromagnetycznych. Jest to rozwiązanie dzięki którym potrawy gotują się szybciej i bez strat energetycznych.
  • Gazowe. Dawniej jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Energooszczędne i często wybierane przez profesjonalnych kucharzy.

W tym miejscu wypadałoby wspomnieć o systemowym rozwiązaniu, jakim są inteligentne płyty grzewcze Bamia. Są to płyty indukcyjne w rozmiarach 60, 80 i 90 centymetrów, które można połączyć z dowolnym okapem marki Bamia. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie sterować okapem z poziomu płyty grzewczej.

Na końcu pozostaje nam wybór lodówki. W sklepie Castorama znajdą państwo lodówki do zabudowy w trzech wersjach. Podstawowy model posiadający system chłodzenia Semi No Frost, który zapobiega osadzaniu się szronu czy lodu wewnątrz zamrażarki. Drugim typem lodówki jest lodówka do zabudowy z systemem Semi No Frost oraz systemem Active Fresk Blue Light dzięki któremu możemy cieszyć się dłuższą świeżością naszych owoców czy warzyw. Trzecim wyborem jest lodówka podblatowa, która nadaje się idealnie do małych kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota i nie możemy pozwolić sobie na wysoką zabudowę.

To wszystko! Teraz spokojnie możemy przejść do realizacji. Pracownicy Castoramy chętnie pomogą Ci na każdym etapie tworzenia idealnej kuchni. Od planowania do montażu. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do sklepu po fachową obsługę przez wykwalifikowanych doradców i projektantów.

Castorama Gliwice w mediach społecznościowych: TUTAJ.

Kontakt

  • Castorama Gliwice
  • Pszczyńska 315
  • 44-100 Gliwice
  • tel. 32 332 81 00
  • www.castorama.pl

Dojazd

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2024