Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zrób to z głową: Elektronarzędzia. Jak wybrać potrzebną wiertarkę? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Sprzęt dobieramy pod konkretne prace. To jest podstawowa rada od naszego doradcy z Castoramy Gliwice. Dziś jesteśmy na dziale "Elektronarzędzia". Wybieramy wiertarko- wkrętarki.

Dla Krystiana Lipowskiego z działu „Elektronarzędzia” w Castoramie Gliwice, narzędzia są jego hobby, poznajcie go:

Krystian Lipowski z działu „Elektronarzędzia” w Castoramie Gliwice

Wybieramy wiertarko- wkrętarki

Krystian Lipowski: Zadajmy sobie pytanie: Do czego potrzebujemy elektronarzędzi? Jeśli chodzi o wiertarko- wkrętarki dobieramy sprzęt do konkretnych prac, jakie chcemy wykonać. Jeśli mamy do wkręcenia drobne elementy: śrubki, wkręty, wówczas używamy małych wkrętaków akumulatorowych, które są o połowę mniejsze od zwykłych wiertarek. Plus ich jest taki, że mają małe obroty, małe gabaryty, minus- małe napięcie. Takie wiertarki najczęściej oscylują w granicach 3-5 newtonometrów (Nm) momentu obrotowego, co pozwala na skręcenie zawiasów w kuchni, wkręcenie małych krętów czy rozkręcenie obudowy komputera.

Radio 90: Ile to jest Nm? Jak to zobrazować?

Krystian Lipowski: Wyobraźmy sobie, że trzymamy w ręce kij o długości 1 metra i na końcu tego kija podwieszamy kilogram jabłek, generujemy moment 10 Nm, adekwatnie 2 kilogramy jabłek generuje moment 20 Nm.

Radio 90: Czym są Nm?

Krystian Lipowski: Jest to moment siły czyli bardzo istotny parametr, który pomaga dobierać wiertarko-wkrętarki. Im więcej Nm, tym większy moment dokręcania.

Krystian Lipowski: Urządzenia o napięciu 10,8 V lub 12 V o momencie 15- 30 Nm są doskonałymi narzędziami do skręcania mebli, płyt kartonowo- gipsowych i przy ogólnych pracach naprawczych w domu. Napięcie 18 Wolt i więcej, o momentach 30- 160 Nm sprawdzają się przy pracach takich jak wiercenie w twardych materiałach, także z udarem: wiercenie w cegle, w lekkim betonie i ytongu. Można też nimi wkręcać długie wkręty np. w drewno.

Wkrętarki możemy podzielić na dwie kategorie, pierwsze to są wkrętarki sieciowe, następnie są wkrętarki akumulatorowe, w tym również urządzenia wyposażone w udar.

Wkrętarki sieciowe

Krystian Lipowski: Wkrętarki sieciowe są urządzeniami, które są stosunkowo tanie w porównaniu z akumulatorowymi. Są poręczne, posiadają kilkumetrowy przewód zasilający, stosunkowo niską wagę i największy plus, jakim jest ciągłość pracy. Minusem tych elektronarzędzi jest ich zależność od gniazdka z prądem.

Wkrętarki akumulatorowe

Krystian Lipowski: Droższym, ale też praktyczniejszym rozwiązaniem jest zakup wiertarko- wkrętarki akumulatorowej. Różnią się od sieciowej bardziej kompaktowymi wymiarami, bo sieciowe są większe i cięższe, duża większą poręcznością i mobilnością. Jeśli model posiada udar, można wiercić w lekkich materiałach budowlanych jak ytong, cegła, lekki beton. Na rynku istniej bardzo duży wybór różnych sprzętów, różniących się rodzajami silników, napięciami, ilościami akumulatorów, momentami dokręcania czy wbudowanym mechanizmem udarowym, dlatego same wiertarko- wkrętarki dobieramy do prac, jakie wykonujemy.

Pojemność akumulatora

Krystian Lipowski: Jest ona podawana w amperogodzinach (Ah), mówiąc w skrócie im więcej Ah, tym więcej wykonanej pracy. Przy przykładowej pojemności akumulatora 2 Ah, podczas testów, które robiliśmy, na jednym ładowaniu można wkręcić około 300 podstawowych wkrętów. Jeśli ktoś ma pracę z wkręcaniem wkrętów do płyt kartonowo- gipsowych, to akumulator 2 Ah można sobie przeliczyć na 300 wkrętów.

Różnica między wkrętarkami z silnikiem szczotkowym i bezszczotkowym?

Krystian Lipowski: Na chwilę obecna najbardziej zaawansowane na rynku są silniki bezszczotkowe, ich plus jest taki w porównaniu ze starymi silnikami szczotkowymi, że są bardziej kompaktowe, można na nich dłużej pracować, można też powiedzieć, że bardziej szanują i oszczędzają akumulator. Podczas testów, jakie przeprowadzałem na naszym dziale, różnica we wkręcaniu wkrętów takimi samymi modelami, ale z silnikami szczotkowymi i bezszczotkowymi, wy nosiła około 40- 50 %.

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj