Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaki rozmiar materaca wybrać? Poznaj istotne wskazówki! [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Oprócz rodzaju materaca (bonelowy, kieszeniowy, piankowy itd.) istotnym aspektem jest dobór właściwego rozmiaru. Wpływa na to przede wszystkim wielkość stelaża łóżka oraz liczba użytkowników. Jak wybrać właściwie? Przeczytaj poniższy artykuł!

materac
mat. nadesłany

Wielkość materaca ma kluczowe znaczenie dla jakości nocnego odpoczynku. Czy będzie to materac 160×200 (https://sweetsen.pl/160×200-cm-c28) , czy inny, zależy od wielu czynników, o których mowa niżej. Dowiedz się, czym kierować się podczas wyboru rozmiaru tego produktu!

Materace dwuosobowe

Standardowa długość łóżek dla osób dorosłych – bez względu na to, czy są one jednoosobowe, czy dwuosobowe – wynosi 200 cm. Różnic szuka się głównie w szerokości produktu. Klasycznie dla pary wybiera się materac 140×200 (https://sweetsen.pl/140×200-cm-c27), o ile obie osoby są szczupłe i nie wymagają większej przestrzeni w łóżku. Jeśli natomiast jeden z partnerów zajmuje więcej miejsca, lubi często przewracać się z boku na bok lub po prostu ceni sobie przestrzeń, lepiej wybrać większe modele, np. 160×200 cm, 180×200 cm, a nawet 200×200 cm!

Pamiętaj, że najpierw kupuje się łóżko, a dopiero później materac! Dlatego zadbaj o wielkość stelaża jeszcze na etapie zakupów, aby w późniejszym czasie móc świadomie wybierać spośród materacy o właściwym rozmiarze.

Materace jednoosobowe

Standardowy materac jednoosobowy ma rozmiar 80×200 cm lub 90×200 cm. To przestrzeń w zupełności wystarczająca jednemu użytkownikowi – może on komfortowo przespać noc, obracając się z boku na bok. Zdarzają się jednak osoby bardziej wymagające lub z większą masą ciała. Wówczas najlepiej zdecydować się na materac o rozmiarze 100×200 cm lub 120×200 cm.

Na rynku spotkać można rozmiary mniejsze niż podane, np. 70×200 cm. Takie materace będą jednak dla przeciętnych osób dorosłych po prostu za małe, dlatego warto już na wstępie zrezygnować z ich kupna. Mogą okazać się trafnym wyborem przy urządzaniu mniejszych pokoi, co jest już kwestią indywidualnych preferencji.

Materace dla dzieci

Łóżka dziecięce są przeważnie mniejsze niż te przeznaczone dla osób dorosłych, dlatego również wielkość materaca będzie się różnić. Za najbardziej standardowy materac dla dziecka uznaje się ten o wymiarach 160×70 cm lub 160×80 cm. Sprawdzi się on jednak wyłącznie do pewnego wieku. Gdy Twoje dziecko wejdzie w okres nastoletni, zacznie szybko rosnąć – wówczas materac może okazać się za krótki.

Kreują się więc 2 rozwiązania. Możesz kupić materac o wymienionym rozmiarze, a w odpowiednim momencie wymienić go na większy, np. 180×80 cm, a możesz od razu zakupić materac odpowiedni dla osoby dorosłej. Mając na uwadze zalecenie wymiany materaca po 5-10 latach użytkowania, pierwsze rozwiązanie okazuje się być jednak wystarczające i odpowiednie.

Na końcu warto wspomnieć, że istnieje ogólne założenie dotyczące wielkości materaca dla dziecka. Zgodnie z nim odpowiedni rozmiar w przypadku niemowląt wynosi 60×120 cm lub 70×140 cm, dla dzieci w wieku przedszkolnym wynosi 70-90×180 cm, zaś dla dzieci w wieku szkolnym: 70-90×200 cm.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj