Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie: Uczcili ofiary Marszu Śmierci [FOTO]

Facebook Twitter

Upamiętnili ofiary tragedii sprzed 75 lat. Jastrzębianie wzięli udział w rajdzie Szlakiem Martyrologii Narodów. W ten sposób uczcili nie tylko ofiary Marszu Śmierci, ale także Polaków zesłanych na Sybir i w inne miejsca kaźni.

Przypomnijmy, w Marszu Śmierci, podczas którego więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau „ewakuowani” byli z Oświęcimia do Wodzisławia, zginęło około 15 000 osób. Więźniowie, eskortowani przez uzbrojonych SS-manów, ginęli w wyniku egzekucji, a także umierali z głodu, wycieńczenia i wyziębienia. W regionie jest wiele miejsc upamiętniające tamte tragiczne chwile.

Od tragicznego Marszu Śmierci mija właśnie 75 lat. W ramach obchodów tej rocznicy przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych i środowisk kombatanckich, a także delegacje szkół i harcerze, złożyli wiązanki kwiatów.

Chciałbym podziękować wszystkim organizatorom marszy, które odbywają się od wielu lat. Pamiętajcie, nie słowa, a czyny kształtują społeczeństwo. Zwracam się do wszystkich tutaj zgromadzonych najstarszych, jak i najmłodszych. Przychodźcie na miejsca pamięci. W Jastrzębiu jest dużo takich. Dbajmy o prawdziwą historię, aby przyszłe pokolenia świeciły przykładem wiedzy i szacunku dla drugiego człowieka. Szczególnie zwracam się do nauczycieli. Kształtujcie młodzież, bo to od nich zależą przyszłe losy naszej ojczyzny!

– mówił Ryszard Czarnecki – przewodniczący koła Związku Sybiraków.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 maja 2021