Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak się bronić przed rakiem skóry? Dzień walki z czerniakiem w Raciborzu

Facebook Twitter

Dzień walki z czerniakiem w Raciborzu. To już w najbliższą sobotę, będzie można sprawdzić w ramach bezpłatnych badań przesiewowych, swój stan zdrowia.

Dzień walki z czerniakiem w Raciborzu
fot. FB/Derma-Park

Dzień walki z czerniakiem w Raciborzu. To już w najbliższą sobotę

Za nami wyjątkowo słoneczna majówka. Jednak promienie słoneczne, mimo że poprawiają nam nastrój i pomagają wytworzyć w organizmie witaminę D, mogą być dla nas groźne. Słońce to główna przyczyna czerniaka – nowotworu raka skóry. Ważne byśmy pamiętali jak bezpiecznie korzystać ze słonecznej pogody – przypomina Agata Zielonka Kucharzewska, lekarz dermatolog wenerolog:

Agata Zielonka Kucharzewska: Jest głównym czynnikiem. Takim czynnikiem numer jeden, można powiedzieć w procesie powstawania raków  skóry i przede wszystkim czerniaka. Dlatego niestety musimy to słońce sobie dozować, żeby to było bezpieczne dla nas. Potrzebna jest taka profilaktyka powodująca, że chronimy się przed słońcem, stosujemy kremy z filtrem, unikamy tego takiego nasłonecznienia, kiedy to UV jest na wysokim poziomie, czyli między godziną 11, a 15 i staramy się generalnie przebywać bardziej w cieniu niż bezpośrednio na słoneczku.

Agata Zielonka Kucharzewska:

Pamiętajmy, że filtry przeciwsłoneczne działają zwykle tylko przez dwie godziny, a dzieci do pierwszego roku życia nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych. To czy powstanie czerniak, zależy w dużej mierze od tego, czy w przeszłości doznaliśmy oparzeń słonecznych:

Agata Zielonka Kucharzewska: Takim bardzo ważnym czynnikiem powstawania czerniaka w przyszłości są właśnie te oparzenia słoneczne, które nam się zdarzają często w dzieciństwie.

Radio 90: Czyli czerniak skrada się powoli…

Agata Zielonka Kucharzewska: Oczywiście, że tak. Pamiętajmy, że nasza skóra kumuluje te wszystkie uszkodzenia, które jej się w trakcie naszego życia przydarzają. Tak więc im więcej tego promieniowania nasza skóra przyjmie, tym tak naprawdę większa szansa na to, że jakieś problemy z czerniakiem czy innymi rakami skóry będziemy mieć w przyszłości.

Dzień walki z czerniakiem w Raciborzu. Wczesne wykrycie zmian, pozwala na skuteczniejsze leczenie

Wczesne wykrycie czerniaka daje szanse na wyleczenie. Co nas powinno zaniepokoić ? Przybywające i zmieniające się na ciele znamiona, szczególnie po 40-stym roku życia – dodaje Agata Zielonka Kucharzewska lekarz dermatolog wenerolog:

Agata Zielonka Kucharzewska: U osób już starszych każde nowe znamię powinno nas zaniepokoić, dlatego tak ważna jest profilaktyka, te regularne badania dermatoskopowe, po to właśnie, żeby wykryć ten nowotwór jak najszybciej. To jest takie urządzenie, które pozwala dermatologowi w powiększeniu zobaczyć znamię, ocenić wszystkie jego cechy i ewentualnie zdecydować, czy dane znamię jest łagodne i możemy sobie je spokojnie obserwować, czy jest znamieniem złośliwym albo podejrzanym choćby i powinno zostać jak najszybciej usunięte i poddane badaniu histopatologicznemu.

Takie bezpłatne badania będą przeprowadzane w najbliższą sobotę (11.05.) w Raciborzu, gdzie już po raz czwarty organizowana będzie akcja „Dzień walki z czerniakiem”.

Agata Zielonka Kucharzewska: W tym dniu doświadczeni dermatolodzy będą w gabinecie badać pacjentów.  Wszystkie osoby właściwie, które przyjdą, mają możliwość takiego przebadania swoich znamion. Oczywiście w miarę możliwości, bo u osób, które faktycznie tych znamion mają bardzo dużo, to potrzebujemy też więcej czasu i zawsze lepiej wykonać to już w takim trybie planowym, natomiast takie przesiewowe badania jak najbardziej. Dzięki tym akcjom, ta świadomość już jest coraz większa. Jeszcze kilka lat temu bardzo rzadko pacjenci tak świadomie umawiali się na badanie dermatoskopowe. Raczej przychodzili, jak już faktycznie coś strasznego się działo ze zmianą, już krwawiła, bolała. Teraz bardzo wiele osób umawia się już tak świadomie właśnie na dermatoskopie.

Badania znamion w Raciborzu między 11, a 16, przy ulicy Opawskiej (Derma Park).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj