Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Fekalia zalały szkołę. Co z początkiem roku?

Facebook Twitter

"Czy początek roku szkolnego jest zagrożony? Czy nasze dzieci pójdą do szkoły?" - Te pytania zadają rodzice uczniów szkoły podstawowej numer 16 w Jastrzębiu-Zdroju. W tym tygodniu miała tam miejsce awaria, wybiło szambo i nieczystości zalały piwnicę szkoły.

Fetor czują także mieszkańcy okolicznych domów. Miasto nic w tej sprawie nie robi – napisał do nas jeden ze słuchaczy. Sprawdziliśmy. Natychmiast przystąpiliśmy do usunięcia awarii, ale spraw nie jest łatwa – odpowiada naczelnik wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Maria Pilarska.

Szkoła ma prawie 80 lat, podłączenie do kanalizacji sanitarnej to już są lata dwutysięczne, ale stare przyłącze, które było do szamba, włączono do sieci kanalizacyjnej. To są, trudno uwierzyć, rury żeliwne o średnicy 150 mm to bardzo małe. Jeszcze żeliwo, które ma 80 lat na pewno jest zarośnięte, to już nie spełnia naszych warunków. Jeżeli w tej chwili jest na tym przyłączu zator, no to całość idzie do pomieszczenia najniższego, które jest w piwnicy.

…i to właśnie taki zator spowodował zalanie piwnic w szkole. Jesteśmy w trakcie usuwania awarii – zapewnia naczelnik Pilarska.

Poprosiliśmy Jastrzębski Zakład Wodociągów, który kamerą prześwietlił całe przyłącze do kanalizacji, wypompował wodę ze zbiorników i ze studni, oczyścił to i załatwił spiralę mechaniczną, która pozwoli 30-40 m rury żeliwnej przeczyścić, żeby spróbować po prostu ten korek odetkać, żeby to potem przepłukać.

Po usunięciu awarii pomieszczenia piwniczne zostaną posprzątane i zdezynfekowane. Zdajemy sobie sprawę, że kanalizacja w tym miejscu wymaga pilnej przebudowy– dodaje Maria Pilarska.

Urząd Miasta posiada już pewną kwotę na rozpoczęcie prac projektowych, aby całą gospodarkę wodami deszczowymi i wodami ściekowymi wewnątrz, czyli instalacje wszystkie wewnętrzne szkoły dobrze rozpoznać, zaprojektować prawidłowo. Żeby sytuacja była jasna i prosta w eksploatacji. Zaprojektować, rozpoznać i wziąć się do przebudowy. To nie będzie ani tanie, ani szybkie, więc trzeba na razie dbać o to, żeby funkcjonowało to co jest.

Czy zatem rozpoczęcie roku szkolnego w SP 16 w Jastrzębiu jest zagrożone?

Dodajmy, że stworzenie projektu przebudowy kanalizacji w rejonie szkoły i w samym obiekcie może potrwać rok, kolejny rok zajęłyby same prace, ale na nie także trzeba znaleźć pieniądze w budżecie miasta. Można zatem założyć, że problem zostanie rozwiązany w 2021. roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022