Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: „Seniorów zaszczepimy za 2 lata, a wszystkich mieszkańców za 10 lat”

Facebook Twitter

Nie można zapisać się na szczepienia w Jastrzębiu-Zdroju. Przychodnie nie przyjmują nawet seniorów na listy rezerwowe. W mieście żyje około 12,5 tysiąca osób powyżej 70 roku życia.

fot.pixabay.com

 Jastrzębskie przychodnie nie przyjmują już chętnych

– mówi Izabela Grela z Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju:

W Jastrzębiu-Zdroju nie można już zapisać się na szczepienia, dlatego że kalendarz który udostępnia NFZ jest już zupełnie zapełniony, do końca marca jest udostępniony i do końca marca wszystkie terminy są zabukowane. To wynika z tego, że dostępność do tej szczepionki jest bardzo ograniczona przynajmniej w Jastrzębiu-Zdroju.

W Jastrzębiu-Zdroju do szczepień zakwalifikowano 9 przychodni z 20 działających w mieście. Chętnych placówek było więcej, ale wymogi NFZ spowodowały, że część z nich zrezygnowała:

Trzeba było wykazać się tym, żeby można było 180 osób szczepić tygodniowo, że musi być osobne wejście do przychodni, musi być możliwość organizacji mobilnego punktu szczepień- to z automatu zniechęciło większość tych jednostek POZ, mimo to tych 9 które się zgłosiło dostały te możliwości szczepienia, przy czym paradoks polega na tym, że tych szczepionek dostają 30 tygodniowo.

Takie tempo szczepień oznacza, że tylko seniorzy w Jastrzębiu-Zdroju będą szczepieni przez 2 lata, a wszyscy jastrzębianie będą zaszczepieni dopiero za 10 lat:

Do końca roku w Jastrzębiu-Zdroju jesteśmy w stanie zaszczepić 6480 mieszkańców, a w tej grupie która teraz ma się zapisywać, czyli ludzi w wieku 70+ my mamy mieszkańców dokładnie 12582 osoby, co oznacza, że 2 lata będziemy szczepić samą tą grupę, która w tej chwili ma się rejestrować, absurd polega na tym, że jeżeli w przeciągu roku będziemy szczepić 6480 mieszkańców, to znaczy, że jastrzębianie będą zaczepieni za 10 lat.

A z Izabelą Grelą, naczelniczką Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej w Jastrzębiu-Zdroju rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj