Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jejkowice z nowoczesnym centrum przesiadkowym. Lada dzień rusza budowa

Facebook Twitter

Demolka już się zakończyła, teraz czas na pierwsze prace budowlane. Jejkowice zyskają nowoczesne centrum przesiadkowe. Obiekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Centrum przesiadkowe Jejkowice
radio90.pl

Jejkowice będą miały nowoczesne centrum przesiadkowe. Zamiast kilku punktów handlowych,  wiaty przystankowej, w centrum gminy stanie niewielki, ale nowoczesny dworzec autobusowy.

W  jednej z najmniejszych gmin na Śląsku – Jejkowicach –  zakończyła się już demolka, a lada dzień rozpocznie się gigantyczna jak na tą gminę inwestycja – budowa centrum przesiadkowego, gdzie pasażerowie będą mogli w komfortowych warunkach zaczekać na swój autobus. Kiedy podróżni skorzystają z nowego dworca? Sprawdzamy to.

Rozbiórka stojących na placu w centrum gminy budynków jest już w zasadzie na finiszu. Do wywiezienia została sterta gruzu.

Rozbiórka już się zakończyła, obecnie inwestor, który realizuje zadanie w ramach procedury „zaprojektuj i wybuduj” zwrócił się do Starostwa Powiatowego w Rybniku o wydanie pozwolenia na budowę. Mam nadzieję, że zgoda zostanie wydana do końca miesiąca

– mówi Marek Bąk, wójt gminy Jejkowice. Jak tylko dokumenty ze starostwa spłyną, budowa może ruszać.

Przygotowywaliśmy się do tej inwestycji od dłuższego czasu. Najpierw wykupiliśmy tereny w sąsiedztwie istniejącego przystanku autobusowego. Mowa o prywatnej posesji oraz budynku, w którym mieściło się kilka punktów handlowych. Potem pojawiły się kłopoty ze znalezieniem finansowania dla tej inwestycji, zresztą sam przetarg udało nam się rozstrzygnąć dopiero za piątym podejściem. Po pierwsze firmy chciały za dużo pieniędzy, innym razem w ogóle nie startowały w ogłoszonym przetargu, a jedno postępowanie zakończyło się odwołaniem do KIO

– mówi Marek Bąk.

Marek Bąk

W centralnym punkcie gminy Jejkowice stanie niewielki budynek dworca, w którym podróżni będą mogli w komfortowych warunkach poczekać na swój autobus. Będzie poczekalnia, kiosk ruchu, ale też zaplanowano pomieszczenia na usługi, pojawić się ma także gastronomia. Będą miejsca postojowe, stąd też pomysł, by mieszkańcy na przykład ościennych gmin, dojeżdżali do Jejkowic, zostawiali przy centrum swoje samochody i do Rybnika jechali już komunikacją miejską.

Budowa centrum przesiadkowego kosztować będzie blisko 8 milionów złotych. Większość kosztów pokryje dotacja z rządowego programu. 300 tysięcy złotych do tej inwestycji dorzuciło także Starostwo Powiatowe w Rybniku. Centrum ma być gotowe w drugiej połowie przyszłego roku.

centrum przesiadkowe

fot. mat. prasowe UG Jejkowice

centrum przesiadkowe

fot. mat. prasowe UG Jejkowice

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024