Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jesienne wieczory w domu będą nudne? Niekoniecznie!

Facebook Twitter

Przed nami krótkie dni, długie wieczory... Latem większość czasu spędzaliśmy w plenerze. Jesień kojarzy się z długimi godzinami w domu, no i co z tego? W domu też może być ciekawie! Cała rodzina może spędzić czas razem, zrobić coś kreatywnego. Co bardzo ważne, dzieci nie muszą nadużywać w zabawie elektroniki.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci do 2. roku życia nie powinny korzystać z mediów cyfrowych. Starsze dzieci, w wieku 2-5 lat, nie powinny mieć dostępu do urządzeń cyfrowych dłużej niż godzinę w ciągu dnia.

Ogólna zasada jest taka: im mniej, tym lepiej.

W trakcie oglądania bajek, grania w gry dzieciom powinni towarzyszyć rodzice, aby tłumaczyć treści przekazywane w bajce lub grze. Dzieci mogą wtedy na bieżąco zadawać pytania.

Przeszukaj szafy z zabawkami

Zamiast telewizora czy tableta, wybierzcie wspólną zabawę. Zacznijcie od sprawdzenia miejsc, gdzie trzymacie klocki, gry planszowe, układanki, karty, puzzle. Na pewno znajdziecie takie zabawy, o których zapomnieliście. Jeżeli nie używaliście ich dłuższy czas – cała rodzina poczuje się, jakbyście kupili coś nowego. Podczas gry familijnej, wspólnego układania domino, czy puzzli można świetnie bawić się w każdym wieku.

Zrób to sam

Wszystkie gry już zagrane, puzzle ułożone, znowu nuda? Możecie stworzyć zabawę sami. Dzieci lubią przygotowywać coś samodzielnie, może to być np. masa solna, a sam ten proces jest już świetną zabawą! Nie będziecie wiedzieli, kiedy minie Wam całe popołudnie… Ale co robić?

Przygotowanie masy solnej: 1 szklanka mąki, jedna szklanka soli, woda (tak, aby uzyskać zbitą masę). Ciasto należy zagnieść, aż uzyska odpowiednią konsystencję. Jeżeli chcecie, aby zabawa była jeszcze ciekawsza – dodajcie do masy przyprawy – będzie kolorowo.

Możecie z niej zrobić co chcecie – figurki, kształty, ozdoby. Gotowe dzieła wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy aż masa stwardnieje. A po wyjęciu? Zabawy ciąg dalszy!

Zabawy muzyczne

Jeżeli lubicie śpiewać, grać i bawić się muzyką – stwórzcie swoje instrumenty. Tutaj jesteście zdani na własną kreatywność. Można wykorzystać sprzęty kuchenne – łyżki, miski, garnki. Jako zawartość grzechotki świetnie posłużą nieugotowana kasza lub ryż. Do tego śpiewajcie ulubione utwory, na pewno są takie, które wszyscy znacie.

Rozmowa? Może po angielsku?

Spędzanie czasu na zwykłej rozmowie jest bardzo ważnym elementem życia rodzinnego. W jesienne wieczory na pewno znajdziecie na to czas. Ale.. może czasem zróbcie to inaczej, a przy okazji czegoś się nauczycie. Rozmawiajcie po angielsku. Opowieść o tym, jak minął dzień, co robił każdy z domowników to niezły trening językowy. Młodsze dzieci mogą po prostu nazywać w języku angielskim pojedyncze słowa lub zjawiska. Na początek to wystarczy.

Kalambury

Gra stara jak świat, prosta w formie i przeprowadzeniu. Na pewno każdy ją zna, ale może o niej zapomnieliście? Może w nią grać każdy. Stwórzcie drużyny, liczcie punkty, możecie podzielić grę na kategorie. Pamiętajcie o zdrowej rywalizacji, każda gra to po pierwsze dobra zabawa.

Wspólne gotowanie

Jeść trzeba, ale niech przygotowanie posiłków nie będzie przykrym obowiązkiem… Robiąc to razem, gotowanie zamieni się w zabawę. Wiadomo, wpuszczając do kuchni małe dzieci godzimy się na to, że ten proces będzie dłuższy i może czekać nas później jeszcze sprzątanie, ale czy nie o to chodzi? Żeby zabić jakoś czas?

Przyjemne z pożytecznym

No właśnie.. sprzątanie też może być formą zabawy. Chodzi głównie o porządki w rodzinnych rzeczach. Segregowanie rzeczy możecie połączyć z przywoływaniem wspomnień. Przy okazji zrobicie porządek, idealne rozwiązanie?

Oglądanie zdjęć

Na każdych wakacjach, wypadzie weekendowym, wycieczce lub rodzinnym spotkaniu robicie zdjęcia. Po co? Po to, żeby je oglądać! Jesienne wieczory z ciepłą herbatą i kocem to na to świetny czas.

Kiedy nie macie już pomysłów – wyjmijcie zwykłe kredki lub farby i białe kartki. Dla dzieci to dobra zabawa, a dla dorosłych – forma relaksu. Macie swoje sposoby na kreatywne spędzenie wolnego czasu? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022