Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest plan rewitalizacji najciekawszego na Górnym Śląsku osiedla górniczego

Facebook Twitter

To część tzw. "Starego Knurowa" i III Kolonii przy ulicy Słoniny. W planach jest utworzenie lokali socjalnych w rewitalizowanych budynkach, odtworzenie infrastruktury służącej mieszkańcom oraz termomodernizacja wraz z likwidacją źródeł niskiej emisji. Przygotowania do rewitalizacji rozpoczęły się już kilka lat temu.

To dużo więcej niż termomodernizacja budynków. Chodzi tu także o ożywienie wspólnej przestrzeni tej części Knurowa, tak, aby była bardziej przyjazna. Przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne dlatego miasto będzie starło się o pozyskanie funduszy na jego realizację. Samorząd rozpoczął konsultacje z mieszkańcami oraz organizacjami pozarządowymi. Są już pierwsze propozycje – dwie dotyczą realizacji parków rekreacji, trzeci to park tematyczny nawiązujący do historii regionu. Te wizje to tylko punkt wyjścia do dyskusji o ostatecznym kształcie przestrzeni przy Dworcowej.

Projekty mieszkańców, które ostatecznie zostaną wybrane do wykonania, mogą być ciekawym uzupełnieniem programu rewitalizacji. Niewykluczone, że część pomysłów z Budżetu Obywatelskiego stanie się w przyszłości częścią tego programu.

Powstały już 3 projekty…

Pierwszy z nich dotyczy utworzenia lokali socjalnych w rewitalizowanych budynkach III Kolonii. Drugi to termomodernizacja zabytkowych budynków Starego Knurowa wraz z likwidacją źródeł niskiej emisji. Kolejny dotyczy kompleksowego remontu tzw. beamcioka przy ul. Dworcowej 33 celem stworzenia tu w przyszłości socjalnego serca tej części Knurowa, w którym będzie się mieścić nadzorowane przez MOPS Centrum Wsparcia i Inicjatyw Społecznych. Według wstępnych założeń powstanie tu Klub Aktywizacji Zawodowej i Inicjatyw Obywatelskich, Klub Dziecka i Rodziny, a także Klub Wolontariatu. W budynku będą sale konferencyjno-szkoleniowe, osobne części: socjalna i administracyjno-biurowa, oczywiście – bez barier dla niepełnosprawnych.

Miasto liczy też na to, że uda się otrzymać środki na rewitalizację infrastruktury służącej społeczeństwu III Kolonii. Chodzi tu m.in. o zagospodarowanie skweru przy ul. Dworcowej. Są już nawet wstępne propozycje:

I. Rodzinny park rozrywki z placem zabaw, stolikami z planszami do gier i ciekawą roślinnością.

II. Park rekreacyjno-sportowy pomieściłby boisko, plenerową siłownię, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe czy też tor dla rowerzystów i rolkowców.

III. Park tematyczny nawiązujący do historii regionu. Te wizje to tylko punkt wyjścia do dyskusji o ostatecznym kształcie przestrzeni przy Dworcowej.

Miasto we współpracy z Fundacją Rozwoju Lokalnego planuje także wspólną realizację projektów z obszaru aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i wsparcia samozatrudnienia.

Rewitalizacja Starego Knurowa to przedsięwzięcie obliczone na lata pracy i bardzo kosztowne. W pewnym sensie uciążliwe dla mieszkańców – przeprowadzki związane z termomodernizacją to niewątpliwy wysiłek. Ale warto podjąć ten trud, aby dzielnica odzyskała dawny blask. Tym bardziej, że jest to jedno z najciekawszych robotniczych osiedli Górnego Śląska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj