Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jeże na wolności. Wróciły do lasu na Paruszowcu

Facebook Twitter

Do zarośli na Paruszowcu trafiły jeże po rekonwalescencji. Na wolność wróciły cztery zwierzęta, które jesienią i zimą przeszły rekonwalescencję w domu Piotra Gleńska.

mat. prasowe Tauron

Piotr Gleńsk, to pracownik Taurona, od pięciu lat pomaga jeżom. Stworzył okresowy azyl dla tych zwierząt. Jeśli jeże wpadły w kłopoty, są chore, w domu Piotra odzyskują dobrą formę, by wrócić do naturalnego środowiska. Jest on również konstruktorem i budowniczym unikatowych domków dla jeży, które są lokowane w bezpiecznych i odludnych miejscach. Dotychczas udało się uratować ponad 40 jeży. Za domki płaci firma Tauron w ramach specjalnego programu.

mat. prasowe Tauron

Jak zostać przyjacielem jeży?

WODA – w trakcie upałów, ale też wiosennej suszy, warto napełniać wodą jakiś mały pojemnik. Jeśli na działce masz oczko wodne, ważne, by wyposażyć je w siatkę lub schodki (z kamienia lub cegły). Dzięki nim nie utonie, gdy przypadkowo wpadnie do wody. Jeże potrafią pływać, jednak gdy nie mogą wyjść słabną i ostatecznie giną.

PIES – Właściciel psa musi dbać, by jego pupil nie miał możliwości zaatakowania jeża.

KOSZENIE – Przed koszeniem należy zrobić obchód terenu. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Gdy działka jest duża dobrze jest zacząć koszenie od środka i nie spieszyć się. Wtedy wszystkie zwierzęta mają szanse uciec na boki. Koszenie od zewnątrz do środka skutkuje tym, że zwierzęta giną w ostatnim pokosie na środku działki.

Z Piotrem Gleńskiem rozmawialiśmy w lipcu 2018 roku, gdy otwierano dom dla jeży w Rybniku. Przy okazji, przygotowano niecodzienne zawody: Obi Wan Kenobi i Han Solo, bo tak nazywają się jeże, próbowały pobić rekord świata w jedzeniu larw drewnojada. Obserwował to z kamerą Radia 90 Przemek Niedźwiecki:

Zobacz cały materiał o jeżach z Rybnika:

Jeże(ch) z Rybnika biły rekord świata. Udało się?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021