Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kalendarz adwentowy: Mikołaj, gwiazdor czy dzieciątko? Kto przynosi prezenty?

Facebook Twitter

Kto z nas nie pamięta dziecięcej radości związanej z odkryciem prezentów pod choinką? Ale kto właściwie jest odpowiedzialny za te podarunki? Czy to Mikołaj, Gwiazdor, czy może Gwiazdka? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, a opinie są podzielone.

kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy w Polsce pojawiają się różne postacie, które przynoszą prezenty pod choinkę. Kto przynosi te prezenty, zależy od lokalnych i rodzinnych tradycji, które mogą różnić się w zależności od regionu kraju.

Na czele listy znajdują się Święty Mikołaj i Gwiazdor, a tuż za nimi Aniołek, Gwiazdka, Dzieciątko, a nawet Dziadek Mróz. Każda z tych postaci ma swoje unikalne cechy i historię, a ich obecność w polskich domach jest ściśle związana z miejscem na mapie Polski, w którym się wychowywaliśmy.

fot.pixabay

Święty Mikołaj, znany na całym świecie, jest najbardziej popularny w centrum i na zachodzie Polski. Jego obecność w Wigilię jest szczególnie silna na Mazowszu i w zachodniej Polsce, choć jest również obecny w innych regionach, gdzie musi konkurować z lokalnymi tradycjami.

Gwiazdor, z kolei, jest najbardziej popularny w dawnym zaborze pruskim, obejmującym Wielkopolskę, Kaszuby, Kujawy i ziemię lubuską. Jego tradycyjny wygląd to kożuch, czapka z futra, twarz umazana sadzą, dzwonek w ręku i wór z prezentami i rózgą dla niegrzecznych dzieci na plecach ;).

fot.pixabay,com

Na południu Polski, prezenty przynoszą Aniołek, Dzieciątko lub Gwiazdka. Aniołek, wywodzący się od postaci Anioła Stróża, obdarowuje prezentami na terenie Małopolski, Podkarpacia i Śląska Cieszyńskiego. Dzieciątko, symbolizujące narodzonego Jezusa, przynosi prezenty mieszkańcom Górnego Śląska. Gwiazdka, podobnie jak Gwiazdor, wywodzi się z grupy kolędniczej i przynosi prezenty na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie.

Na wschodzie Polski, prezenty przynosi Dziadek Mróz, postać wywodząca się ze wschodniosłowiańskiego folkloru. Pomimo że jest często utożsamiany z komunistycznym odpowiednikiem Świętego Mikołaja, Dziadek Mróz jest postacią o wiele starszą niż komunizm. Jego obecność w polskich domach jest szczególnie silna na terenach wschodnich.

Fot. Pixabay

Wszystkie te postacie, choć różne, mają jedno wspólne – przynoszą radość i uśmiech na twarzach dzieci, które z niecierpliwością czekają na ich przybycie. Bez względu na to, kto przynosi prezenty pod choinkę, ważne jest, że przynoszą one radość i sprawiają, że święta są jeszcze bardziej magiczne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj