Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kaplica dawnego szpitala Juliusz w rękach fundacji. Chcą tam organizować wydarzenia kulturalne [WIDEO]

Facebook Twitter

Kaplica dawnego szpitala Juliusz - jeden z najcenniejszych i niestety zaniedbanych zabytków w Rybniku ma szansę na rewitalizację. W budynku przy ulicy Klasztornej z charakterystyczną kopułą odbywać się mają wydarzenie kulturalne i społeczne.

Zdesakralizowana kaplica znalazła się w rękach Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, która ma na swoim koncie udaną rewitalizację Pałacu w Rzuchowie. W ostatnich latach kaplica była dzierżawiona od kurii przez Stowarzyszenie Rybnik Nasze Miasto, które teraz postanowiło przekazać obiekt fundacji.

Czas na rewitalizację rybnickiej perły

– mówi Janusz Gładysz prezes fundacji.

Janusz Gładysz: Chcielibyśmy tę kaplicę stworzyć w tym samym systemie jako perłę Rybnika. Uważam, że to jeden z najpiękniejszych obiektów Rybnika i nie wyobrażam sobie, żeby on był w takim stanie, jakim jest w tej chwili. Dołożymy wszelkich sił do tego, żeby pozyskać potężne środki finansowe. Myślę o otwarciu tej kaplicy jako perły Rybnika, ale też jako perła europejska. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie mogli tutaj robić różnego rodzaju spektakli, konkursów, wydarzeń kulturalnych.

Szacuje się, że rewitalizacja dawnej kaplicy Juliusz może pochłonąć od 5 do 8 mln złotych.

Nowy dzierżawca Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury to szansa dla tego zabytku i tej części miasta

– mówi prezydent Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Wiemy, że sposób dość zaskakujący, nie przekazano tego terenu gminie bezpośrednio. Stowarzyszenie Rybnik Nasze Miasto jako posiadacz jak widać nie do końca było w stanie w ostatnich latach rewitalizować tego obiektu. Problemem było to, że ta przestrzeń była zamknięta dla rybniczan. Bardzo bym chciał, aby ta część kompleksu Juliusz nadążała za remontami, które są w strefie dermatologii Rafała i Juliusza, ponieważ kompleks był pomyślany jako całość, był pomyślany jako strefa publiczna. Zapowiedzi współpracy z fundacją są bardzo obiecujące. Mam nadzieję, że nowy dzierżawca będzie z miastem współpracował.

W ostatnich latach kaplica była w rękach Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto, jej prezes Aleksander Larysz odpiera zarzuty że w ostatnim czasie niewiele zrobiono by przywrócić dawny blask temu miejscu:

Aleksander Larysz: Tak, jest zrewitalizowany. Jest przywrócony stan techniczny pozytywny. To, że nie dajemy sobie rady, nie robimy, jest pojęciem względnym. Nie wiem, czy Państwo wiecie z jakimi problemami wiąże się rewitalizacja tego obiektu. Myślę, że jest to bardzo znaczący krok. My po wielu latach tworzenia, męczenia się, wysyłania projektów doprowadziliśmy do takiego stanu. Jest bardzo dużo rzeczy zrobionych, które mogę teraz wymieniać. Nie chcę, bo wbrew pozorom działamy według zasady, którą być może ktoś pamięta – my nie gadamy, tylko działamy.

Rewitalizacją dawnej kaplicy zaangażowany będzie między innymi architekt Marek Wawrzyniak, jak mówi będzie to ogromne wyzwanie:

Marek Wawrzyniak: To jest niezwykłe miejsce. Nie będę się rozwodził na temat samej kaplicy, ale kontekstu, który się zaczyna budynkiem starostwa, pięknym parkiem, pięknym modernistycznym obiektem i całym kompleksem ul. Klasztornej i tych trzech obiektów. Wierzę w to, że połączenie tych obiektów w sensie funkcjonalnym stworzy mini przestrzeń kulturalną, która będzie budowała charakter miasta. Naprawdę nie można nie docenić tego miejsca.

Prace przywrócenia dawnego blasku kaplicy mają zająć kilka lat, istotna będzie dokumentacja i projekt, który odpowie na pytanie ile i co trzeba zrobić. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków zewnętrznych, które będzie starano się pozyskać. Pierwszym wydarzeniem w kaplicy będzie wystawa fotograficzna, jaką zaplanowano na 9 i 10 września tego roku. Wówczas obiekt będzie otwarty dla rybniczan. W tym samy czasie oddane ma zostać edukatorium na terenie byłego szpitala Juliusz.

Ewa Mackiewicz: Bardzo dobrym momentem na pierwsze udostępnienie zwiedzającym kaplicy są tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. W związku z tym w dniach 9, 10 września kaplica będzie dostępna dla zwiedzających, ponieważ wraz z organizatorami Rybnik Foto Festiwalu postanowiliśmy zlokalizować właśnie w przestrzeni kaplicy jedną z wystaw. Mamy nadzieję, że te nietypowe wnętrza będą doskonałym tłem właśnie dla planowanej ekspozycji

– mówiła Ewa Mackiewicz z Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury W tym samy czasie oddane ma zostać edukatorium na terenie byłego szpitala Juliusz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj