Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Trasa śladami Juliusza Rogera wiedzie przez cały region

Facebook Twitter

Zespół Szpitalny Juliusz w Rybniku, Szpitalik Rogera w Rudach, Szpital Chorób Płuc w Pilchowicach, obecny Dom Pomocy Społecznej w Lyskach - to wszystko zawdzięczamy Juliuszowi Rogerowi. Jego postać powinien znać każdy mieszkaniec regionu.

Juliusz Roger

Juliusz Roger urodził się 28 lutego 1918 roku w małej wittemberskiej mieścinie. Po ukończeniu studiów medycznych pracował w szpitalu w Augsburgu. W 1844 roku odbył w Wiedniu dodatkowe studia specjalistyczne z zakresu okulistyki. Następnie pracował jako lekarz ogólny w małym miasteczku Mergeutheim. W 1846 roku został asystentem w klinice uniwersyteckiej w Tybindze i zamierzał poświęcić się wyłącznie pracy naukowej. W 1847 roku książę Wiktor I sprowadził Rogera do swej siedziby Rud Wielkich. Juliusza Rogera jako ofiarnego lekarza i społecznika poznały nie tylko Rudy. Jego dewiza „przede wszystkim leczyć ludzi i pomagać im jako człowiek” znajdowała odbicie w całej jego działalności. Reorganizował stare i budował nowe szpitale. Najbardziej znaną jednak dziedziną jego działalności było zbieranie ginącej już wówczas na Śląsku pieśni ludowej. W ciągu kilku lat Roger zebrał 546 pieśni śląskich. Zmarł nagle 7 stycznia 1865 r. Został pochowany na cmentarzu w Rudach Wielkich. Tu w miejscu jego śmierci stoi krzyż, u którego stóp znajduje się głaz w kształcie serce z napisem poświęconym zmarłemu działaczowi.

– czytamy na tabliczce upamiętniającej Juliusza Rogera w lesie rachowickim (pow. gliwicki, gmina Sośnicowice). Juliusz Roger zmarł na udar podczas polowania. Na głazie w kształcie serca napisany jest wiersz w języku niemieckim, który Roger zadedykował swojemu przyjacielowi Hoffmanowi von Fallersleben.

Zespół Szpitalny „Juliusz” w Rybniku

Dawny szpital znajdziemy pomiędzy ul. 3 Maja i ul. Klasztorną. Juliusz Roger zainicjował budowę szpitala, niestety nie dane mu było być podczas jego otwarcia. Szpital otwarto w 1871 roku.

W 1894 wybudowano kaplicę pw. św. Juliusza, pozostałe budynki wybudowano w latach 1900-1901. Ten szpital jest jednym z najstarszych na Śląsku, zdecydowanie jest największym dziełem Rogera. Obecnie w ówczesnym budynku pogotowia ratunkowego znajduje się Szkoła Izby Rzemieślniczej.

Szpitalik Juliusza Rogera w Rudach

W 1858 roku w miejscu zabudowań klasztornych Roger zbudował szpital. Pomoc materialną otrzymał od pary książęcej Wiktora i Amalii. Na cześć Karola Egona von Furstenberg – ojca Amalii, szpital nazwano imieniem św. Karola.

Szpitalik jest niewielki, obecnie jest siedzibą Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Obok szpitalika możemy zobaczyć pomnik Juliusza Rogera. Na tabliczce widnieje napis:

Cześć pamięci
Dra Juliusza Rogera
1819 – 1865
lekarza – przyrodnika – działacza,
który głęboko ukochał
Lud Śląski
i piękno jego pieśni
Społeczeństwo Ziemi Raciborskiej

Roger także rozbudował i przeorganizował Szpital Pilchowicach (obecnie Szpital chorób płuc) oraz sierocińcem w Lyskach (obecnie Dom Pomocy Społecznej).

Grób Juliusza Rogera

Juliusz Roger został pochowany na cmentarzu w Rudach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj