Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kapliczka przy ul. Różyckiego w Raciborzu odnowiona. Wszystko na prośbę mieszkańców [FOTO]

Facebook Twitter

Zakończono renowację kapliczki przy ulicy Różyckiego w Raciborzu, wymieniono tynki, odmalowano elewację i wnętrza. Jest też nowa kuta krata zabezpieczająca drzwi.

fot. raciborz.pl

Prawdopodobnie pierwsza kapliczka w tym miejscu powstała w 1708 roku, wskazuje na to data wyryta na kamiennym cokole, na którym stoi figura Chrystusa Frasobliwego. Obecna kapliczka prawdopodobnie została wybudowana na miejscu starej lub w pobliżu tego miejsca podczas budowy osiedla przy ul. Różyckiego w latach 20./30. XX w.

O remont miejsca zabiegali mieszkańcy

Zleceniodawcą prac było Miasto Racibórz, remont tynków wykonała firma „Oskar Renowacje Przemysław Zembroń”, a kratę Mistrz Kowalstwa Artystycznego Robert Socha. We wnętrzu kapliczki znajduje się figura Chrystusa Frasobliwego ustawiona na kamiennym cokole. Wyryty jest na nim napis z imieniem i nazwiskiem „Elisabet Engelbrecht II” oraz rokiem 1708. Ten rok to najpewniej czas powstania pierwszej kapliczki w tym miejscu, obecna prawdopodobnie została wybudowana na miejscu starej lub w pobliżu tego miejsca podczas budowy osiedla przy ul. Różyckiego w latach 20./30. XX w.

Mieszkanka, która na co dzień dba o kapliczkę opowiedziała zasłyszaną historię, jakoby dawno temu w płynącej kiedyś ul. Różyckiego rzece Psince miała topić się dziewczynka. Została ona uratowana, a w dowód wdzięczności Opatrzności Bożej jej mama ufundowała właśnie tam kapliczkę.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023