Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Katowice Airport: Zasady bezpieczeństwa na lotnisku. Nowa siatka połączeń [WIDEO]

Facebook Twitter

Pod hasłem #LOTnaWakacje Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły letnią siatkę połączeń. W lipcu i sierpniu pasażerowie będą mogli udać się na urlop do 36 europejskich kurortów, oferowanych z dziesięciu krajowych portów lotniczych. W ramach „LOT na Wakacje”, aż 10 nowych połączeń regularnych linia zaoferuje z Katowice Airport.

Fot. JESHOOTScom pixabay.com

Z Pyrzowic wystartują następujące kierunki:

 •  Zakintos (Grecja): od 3 lipca do 28 sierpnia w każdy piątek
 • Chania (Grecja): od 3 lipca do 31 sierpnia w każdy poniedziałek oraz piątek
 • Rodos (Grecja): od 4 lipca do 29 sierpnia w każdą środę oraz sobotę
 • Majorka (Hiszpania): od 4 lipca do 29 sierpnia w każdą sobotę
 • Burgas (Bułgaria): od 5 lipca do 30 sierpnia w każdy wtorek, czwartek oraz niedzielę
 • Split (Chorwacja): od 5 lipca do 30 sierpnia w każdą niedzielę
 • Tirana (Albania): od 5 lipca do 30 sierpnia w każdą niedzielę
 • Heraklion (Grecja): od 6 lipca do 31 sierpnia w każdy poniedziałek oraz czwartek
 • Kos (Grecja): od 7 lipca do 25 sierpnia w każdy wtorek
 • Saloniki (Grecja): od 8 lipca do 26 sierpnia w każdą środę

Brak dostępnego opisu zdjęcia.Z Pyrzowic na wypoczynek latamy nie tylko z biurami podróży, z każdym rokiem coraz popularniejsze jest indywidualne organizowanie urlopu w oparciu o dostępną siatkę połączeń regularnych.

Wierzymy, że międzynarodowe połączenia narodowego przewoźnika zagoszczą w Katowice Airport także w dłuższej, nie tylko wakacyjnej perspektywie.

– mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Bezpieczeństwo podróży

Nowa siatka wakacyjnych połączeń to także pewne zmiany w ramach obsługi pasażerów:

 • od 1 lipca zniesiony zostaje dystans przestrzenny w postaci szachownicy, a w sprzedaży dostępne będą wszystkie miejsca znajdujące się w samolocie;
 • na rejsach wakacyjnych obowiązują standardowe warunki przewozu bagażu podręcznego – na pokład można zabrać bagaż o wadze do 8 kg i wymiarach 55x40x23 cm a dodatkowo np.: wózek lub akcesoria dla dzieci, parasolkę, torbę na laptopa czy małą torebkę lub saszetkę na ramię;
 • Zastąpione zostaną tradycyjne papierowe wydania gazet i magazynów, prasą elektroniczną.

Jednocześnie zgodnie z procedurą #BezpiecznyLOT pasażerowie nadal mają obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki przez cały czas trwania lotu i zachowania wyznaczonych odstępów w czasie odprawy. W samolotach dostępne są środki dezynfekujące do użytku podróżnych. Podczas lotu personel, wyposażony w odpowiednie środki ochronne, przeprowadzi serwis pokładowy z zachowaniem zasady ograniczonego kontaktu pomiędzy obsługą a pasażerami.W Katowice Airport obsługa pasażerów odbywa się zgodnie z nowym reżimem sanitarnym. Celem jego wprowadzenia jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zgodnie z nowymi regulacjami ograniczona została liczba osób, które mogą przebywać w terminalach pasażerskich, wyłączenie do klientów linii lotniczych, pracowników lotniska oraz członków załóg statków powietrznych. Oznacza to m.in., że odprowadzający lub oczekujący na przylot podróżnych nie będą wpuszczani przez obsługę portu do wnętrza terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki. Istotną zmianą wynikającą z nowego reżimu sanitarnego jest kontrola temperatury ciała każdego pasażera wylatującego. Ponadto wszystkie osoby przebywające wewnątrz terminali pasażerskich muszą obowiązkowo nosić maseczki.

Do dyspozycji pasażerów nieposiadających maseczek udostępnione zostały automaty, w których – oprócz wspomnianych maseczek – zakupić można jednorazowe rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji. W trakcie przebywania na lotnisku obowiązuje zasada zachowywania dystansu fizycznego minimum 1,5 metra. Przypominają o tym stosowne ikonografiki, rozmieszczone przed stanowiskami odprawy biletowo-bagażowej, kontrolą bezpieczeństwa, bramkami do boardingu oraz przy karuzelach do odbioru bagażu rejestrowanego. Emitowane są także komunikaty głosowe z prośbą o zachowanie odpowiedniego dystansu. W terminalach pasażerskich udostępnione zostały automaty z płynem do dezynfekcji.

Jednocześnie warto podkreślić, że – celem zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa – wnętrza terminali pyrzowickiego lotniska są regularnie dezynfekowane. Stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, bramki do boardingu oraz informacja lotniskowa zostały wyposażone w przeźroczyste ścianki, oddzielające pracowników lotniska od podróżnych. W ramach nowego reżimu sanitarnego, firmy odpowiadające za obsługę naziemną statków powietrznych stosują procedurę boardingu strefowego pasażerów. W przypadku, gdy w ramach tej procedury wykorzystywane są autobusy, wówczas pod uwagę brana jest zwiększona ich liczba w celu dostosowania się do zasady dystansu pomiędzy pasażerami. Dodatkowo na pokładzie statku powietrznego podróżny ma obowiązek wypełnienia Karty Lokalizacyjnej Pasażera, którą należy oddać po zakończeniu lotu. Po przylocie i odebraniu bagażu, pasażerowie proszeni są o jak najszybsze opuszczenie lotniska. Przygotowanie pyrzowickiego lotniska do nowego reżimu potwierdził audyt Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który został przeprowadzony pod koniec maja 2020 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021