Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? Poznaj historię tych świąt

Facebook Twitter

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. Te wyjątkowe święta mają swoje stałe dni celebracji, które przypadają zawsze na drugą połowę stycznia. W tym roku święto babci przypada na niedzielę, czyli 21 stycznia, a święto dziadka na poniedziałek - 22 stycznia.

Dzień Babci i Dziadka
fot.pixabay

Dzień Babci i Dziadka to stosunkowo „młode” święto

Choć dla wielu z nas Dzień Babci i Dziadka wydaje się być tradycją od zawsze, to w rzeczywistości jest to stosunkowo „młode” święto. Jego początek sięga lat 60. XX wieku i związany jest z pewnym spektaklem teatralnym.

Pierwsze obchody Dnia Babci zainicjował „Express Poznański” w 1965 roku, kiedy to uhonorowano legendarnej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która wcieliła się w babcię w sztuce „Drzewa umierają stojąc” na deskach poznańskiego teatru. Po spektaklu przystąpiono do oficjalnych obchodów, w czasie których aktorce wręczono tort z napisem „Dla babci”, tłumacząc, że tego dnia, w stolicy Wielkopolski, obchodzone jest święto wszystkich seniorek.

Pomysł ten szybko rozprzestrzenił się na cały kraj i od tamtej pory, każdego roku 21 stycznia celebrujemy Dzień Babci. Aby jednak męskie grono dziadków nie było pokrzywdzone, ich święto zaczęto celebrować kolejnego dnia, czyli 22 stycznia.

Zdrowy Dyżur

fot.pixabay.com

Dzień Dziadka, jednak, musiał poczekać jeszcze jedną dekadę. Jego obchody zaczęły klarować się dopiero w latach 70. XX wieku, a to za sprawą konkursu w telewizji na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja, ale ten termin nie przypadł do gustu mieszkańcom naszego kraju. Dopiero z czasem Dzień Dziadka zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.

MOSiR w Jastrzębiu, wolontariusz, Śląska Konferencja Senioralna

fot. pixabay.com

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dzień Dziadka nie są szeroko znane na świecie. W wielu krajach nie obchodzi się oddzielnych świąt dla seniorów i seniorek – babcie i dziadkowie świętują wspólnie. Tak jest między innymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie w pierwszą niedzielę po święcie pracy obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków. Wspólne święto babci i dziadka obchodzone jest również we Włoszech, Wielkiej Brytanii czy Estonii. Natomiast oddzielne święto dziadków obchodzone jest między innymi we Francji, Brazylii oraz Meksyku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024