Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kohut pyta: Wiela to nos tych inkszych richtig je?

Facebook Twitter

Europarlamentarzysta Łukasz Kohut pyta o wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Wciąż nie ma danych ile osób w regionie deklaruje narodowość śląską.

kohut

Nie rozumiem, skąd wynika to opóźnienie, ale będę dalej walczył o śląską godkę

– zapowiedział europoseł Łukasz Kohut, walczący od lat, by śląska gwara stała się językiem regionalnym. 1 grudnia do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wystosował list w tej sprawie. Czytamy w nim:

21 września 2022 roku, w imieniu zaniepokojonego brakiem informacji środowiska śląskich regionalistów, skierowałem na Pana ręce pismo z prośbą o udostępnienie danych dotyczących struktury narodowo – etnicznej ludności: przynależności narodowo-etnicznej i języka używanego w domu oraz podanie wiążącego, konkretnego terminu ich publikacji. 10 października 2022 r. otrzymałem odpowiedź, że pierwsze wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 z zakresu struktury narodowościowej, zostaną opublikowane w terminie do 30 listopada, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

30 listopada GUS podał dane, na które oczekuje wiele mieszkańców i mieszkanek Polski deklarujących śląską identyfikację narodowo-etniczną (jako pierwszą albo drugą). Czy w opublikowanych, w kilkanaście miesięcy po zakończonym Spisie, danych znajdują się odpowiedzi na zadawane pytania? Nie. 14 miesięcy trwało przygotowanie zestawienia zawierającego następujące informacje:
ludność wg struktury identyfikacji narodowo-etnicznych i płci
ogółem: 38,0361 mln
wyłącznie polska: 33,0418 mln
polska i niepolska: 0,8558 mln
wyłącznie niepolska: 0,3910 mln
nieustalona: 3,7476 mln
Gdzie są dokładne wyniki Panie Prezesie?

Proszę o wyjaśnienie z czego wynika wydłużony okres publikacji podstawowych informacji, takich jak struktura narodowościowa ludności zamieszkującej kraj, na terenie którego obowiązkiem organów państwowych jest przeprowadzanie spisu powszechnego? Co lub kto stoi na przeszkodzie? Czego się boicie? Bo tego, że prawdy historycznej Rząd Zjednoczonej Prawicy udowodnił nie raz. Najdalej kilka dni temu podczas uroczystości odsłonięcia makiety dawnego nazistowskiego i komunistycznego obozu pracy w świętochłowickiej Zgodzie – kolejny raz zakłamując historię Śląska. Co znajduje się w zbiorze określonym jako narodowość nieustalona, który zawiera 3 miliony 747,6 tysięcy odpowiedzi? Jaka jest definicja tej kategorii? To prawie 10% danych pozostawiających pole do domysłów. Dlaczego, przez ponad rok, nie przeanalizowano jednej prostej sekcji: narodowość – inna, jaka, którą zgodnie z instrukcją mogli zaznaczać obywatele Polski narodowości śląskiej? Wiela to nos tych inkszych richtig je? Panie Prezesie, ponownie zwracam się z prośbą o złożenie wyjaśnień w tej sprawie, wskazanie konkretnego, wiążącego i jednoznacznego terminu publikacji danych, bo wrzesień 2023 r. nie jest satysfakcjonującą deklaracją.

Proszę również o wyjaśnienie dlaczego dane nie wymagające skomplikowanej analizy, zbierane elektronicznie, wymagają tak wydłużonego okresu oczekiwania na publikację?

Z europosłem Łukaszem Kohutem rozmawialiśmy w Paramencie Europejskim w Brukseli pod koniec października:

Łukasz Kohut: Czekamy z dużą niecierpliwością na te wyniki, ja jako jeden z liderów „śląskiej sztamy” czekam tym bardziej, bo chciałbym tym orężem kilkuset tysięcy śląskich dusz udać się do Warszawy i powiedzieć „halo, halo, my tu som, chcemy, żeby śląska godka w końcu była uznana za język regionalny”. Nie wiem, z czego wynika to opóźnienie. Spis był elektroniczny, więc wydaje się, że to łatwo policzyć. Jest jakaś dziwna zła wola w tej sprawie. Nie dość, że byliśmy zepchnięci jako inna narodowość, trzeba było gdzieś tam to zaznaczać i wpisywać. Teraz mamy do czynienia z tym opóźnieniem, ale możecie mi państwo wierzyć, że ja tej sprawy nie odpuszczę. To jest jedno z głównych motorów napędowych mojej działalności politycznej i na pewno będę dalej walczył o śląską godkę.

Zobacz całą rozmowę:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj