Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kopalnie mogą fedrować dalej. Sprawa rozporządzenia metanowego pozytywnie zakończona

Facebook Twitter

Kopalnie mogą fedrować dalej. W Parlamencie Europejskim ostatecznie upadła kwestia rozporządzenia metanowego.

Kopalnie mogą fedrować dalej
Kopalnia Zofiówka, kwiecień 2022

Kopalnie mogą fedrować dalej. Sprawa rozporządzenia metanowego pozytywnie zakończona. W Parlamencie Europejskim odbyło się wczoraj (10.04.) głosowanie, w którym rozstrzygały się losy przepisów, które w pierwotnej wersji stanowiły ogromne zagrożenie dla śląskiego przemysłu wydobywczego. Mówi europoseł Łukasz Kohut:

Łukasz Kohut: I udało nam się w dobrych negocjacjach w Parlamencie Europejskim przegłosować, zmienić korzystne zapisy dla Polski, dla Śląska i  obecnie rzeczywiście wczoraj głosowaliśmy za tym finalnym rozporządzeniem. 530 europosłów poparło te nasze zmiany. Bardzo się z tego powodu cieszę. Nic się już nie zmieni, wszystko jest dograne, przegłosowane. Jesteśmy bezpieczni.

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut

W trakcie prac udało się wynegocjować kilka ważnych zapisów:

 Łukasz Kohut: Podniesienie tego limitu emisji z pół tony do 5 ton metanu na 1000 wydobywanego węgla kamiennego. Zmiany przepisu, dzięki któremu ten limit ma dotyczyć operatora zrzeszającego wiele kopalń, a nie pojedynczej kopalni. To było bardzo ważne dla naszych kopalń. Po trzecie zamiany kar na takie opłaty, które w postaci inwestycji środowiskowych i tak wrócą do  operatorów czy poszczególnych kopalń i wyłączenie węgla koksującego, który który wcześniej został wpisany na listę surowców krytycznych Unii Europejskiej.

Z europosłem rozmawiał Arkadiusz Żabka. Dodajmy, że za zmianami głosowało 530 europosłów, przeciwko były 63 osoby.

Czytaj takż

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024