Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląski językiem regionalnym. Kohut apeluje do Prezydenta RP, a my pytamy młodzież co o tym sądzi?

Facebook Twitter

Śląski językiem regionalnym? Ustawa o nadaniu śląskiej godce statusu języka regionalnego jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Eurodeputowany Łukasz Kohut, który od dawna lobbuje o przyjęcie zapisów, tym razem apeluje do prezydenta RP, by ten podpisał ustawę.

Śląski językiem regionalnym
Fot. Materiały prasowe

Śląski językiem regionalnym – za nami pierwsze czytanie projektu ustawy

Za nami pierwsze sejmowe czytanie projektu ustawy o języku śląskim. Został on poparty przez parlamentarzystów KO, Lewicy, PSL i Polski 2050, a o jego odrzucenie zabiegali posłowie PiS i Konfederacji. Ostatecznie został skierowany do dalszych prac w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Europoseł Łukasz Kohut apeluje do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o uznaniu śląskiego, jako języka regionalnego, a my pytamy młodzież czy ich zdaniem gwara na to zasługuje:

Uważam, że język śląski ma na tyle bujną swoją historię oraz wyróżnia się na tle innych języków, że powinien być uznany za język regionalny (…)

Wywołaliśmy dyskusję kilka lat temu. Teraz toczy się ona w parlamencie, liczę na dobrą decyzję w tej sprawie prezydenta Andrzeja Dudy – mówi Radio 90 Łukasz Kohut:

Łukasz Kohut: Jeżeli poseł Konfederacji wyzywa mnie w języku śląskim i mówi, że języka śląskiego nie ma, to znaczy, że poruszyłem całą Polskę w tej sprawie. Myślę, że to jest jeszcze kwestia kilku tygodni, że to przejdzie przez parlament, a później decyzja pana prezydenta oczywiście. I tutaj chyba trzeba zaapelować z tego miejsca, Panie prezydencie, niech pan to szrajbnie, bo bydzie gańba, bo ten język istnieje, nawet ci ludzie, którzy go kwestionowali godali w języku śląskim, więc co to panu szkodzi?Niech pan to w końcu podpisze, niech w końcu status tego języka będzie w końcu uznany.

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut

Grażyna Bułka aktorka Teatru Korez grająca przejmującą rolę w monodramie „Mianujom mnie Hanka” podkreśla, że najwyższy czas, żeby śląski stał się językiem regionalnym.

Grażyna Bułka: Mnie przez całe moje życie młode wbijali nauczyciele, którzy przyjeżdżali tu z innych rejonów Polski, że nie, że nie, że nie, że nie. Ja już teraz nie chcę słyszeć „nie”. Wręcz przeciwnie, jak jadę na plan filmowy, to jo normalnie zaro zaczynom godać i oni tak patrzą na mnie jak na dziwoląga. (…) Równy rok temu przyszedł pan premier Donald Tusk. Sam, przyszedł ze swoim ochroniarzem na „Hankę” do Korezu.  Przeżył, zobaczył. I wtedy, po 20 minutach rozmowy w dwójkę powiedział tak” „Grażyna, ja ci obiecuję, że zrobię wszystko, żeby ten język uznać, a ja mu wtedy powiedziałam: Donald, jo cie znojda i ci to przypomna”. I dlatego my idziemy po ten język śląski. I jeszcze ta tożsamość. To nie jest tak, że my się chcemy oderwać od Polski ino my chcymy, żeby nas docenili, że my też mamy swoja tożsamość.

Grażyna Bułka

Przypomnijmy ze w ostatnim spisie powszechnym używanie śląskiej godki zadeklarowało ponad 450 tysięcy osób. A rozmowa z aktorką Grażyną Bułką o Śląsku, spektaklu i nie tylko wkrótce na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024