Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląski językiem regionalnym? Politycy zapowiadają złożenie projektu ustawy

Facebook Twitter

Politycy koalicji rządzącej zapowiedzieli, że śląski będzie językiem regionalnym. Stosowny projekt ustawy w tym zakresie ma wkrótce zostać złożony.

Śląski językiem regionalnym

Śląski językiem regionalnym? Posłowie KO chcą takiego statusu

Posłanka Monika Rosa z klubu KO zapowiedziała złożenie projektu ustawy o nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. Podczas konferencji prasowej w Sejmie, posłanka podkreśliła, że niemal 600 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską w spisie powszechnym, a niemal 470 tysięcy mówi w języku śląskim.

Rosa zaznaczyła, że Ślązacy i Ślązaczki stanowią jedną z największych nieuznawanych mniejszości w Polsce. Dlatego tak bardzo zależy im na tym, aby język śląski został uznany za język regionalny obok języka kaszubskiego. Podkreśliła również, że Ślązacy są silnie przywiązani do swojej kultury, dziedzictwa, tożsamości i języka, dlatego chcą, aby ich dzieci miały możliwość nauki tego języka.

Inicjatywa wprowadzenia języka śląskiego do szkół ma być elementem budowania wspólnoty, integracji środowiska oraz poznawania historii i tradycji. Posłanka KO Krystyna Szumilas przypomniała, że ten postulat był wpisany do ogólnokrajowego programu PO i podziękowała organizacjom, aktywistom, artystom, pisarzom i tłumaczom, którzy zabiegali i zabiegają o kultywowanie śląskości.

Lider Platformy Obywatelskiej, premier Donald Tusk, podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi, zadeklarował w Radzionkowie w woj. śląskim, że będzie prowadził działania w celu uznania języka śląskiego za język regionalny.

Obecnie ustawa wskazuje język kaszubski jako język regionalny, natomiast język śląski nie posiada jeszcze prawnego usankcjonowania. Zmiana ta umożliwiłaby publiczne wsparcie edukacji regionalnej, działalności kulturalnej i artystycznej związanym z tym językiem. Środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji od lat zabiegają o taką regulację.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj