Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejne bezimienne dzieci spoczęły na cieszyńskim cmentarzu [FOTO]

Facebook Twitter

W 2018 roku powstał pomnik, rok później odbył się pierwszy pochówek. Od tego czasu dwa razy do roku odbywają się tutaj te smutne, ale ważne dla rodziców obrzędy. Na cieszyńskim cmentarzu komunalnym kolejny raz pochowano bezimienne dzieci.

Nie wszystkie porody kończą się szczęśliwie. Czasami po kilku, kilkunastu tygodniach od zajścia w ciążę matka dowiaduje się, że nie będzie jej dane ją donosić. Wówczas dramat poronienia, porodu martwego dziecka. Tragiczne chwile dla obojga rodziców. Ukojenie ma przynieść symboliczny pogrzeb. Dwa razy do roku taki jest organizowany na cieszyńskim cmentarzu.

Karina Żyłka: Pierwszy pochówek, który miał miejsce 17 kwietnia 2019 roku, był takim pochówkiem, gdzie w tej wspólnej urnie znalazło się kilkadziesiąt płodów. Natomiast teraz z każdym kolejnym pochówkiem, które odbywają się 15 października i w mniej więcej w okolicach 15 kwietnia, tych dzieci w urnach, tych płodów jest kilkanaście.

Radio 90: To jest tak, że matka, tracąc dziecko, zaznacza, że chce go pochować, chce wydania tego ciała?

Karina Żyłka: Matka ma wybór. Czy na własną rękę chce pochować dziecko, które utraciła, bądź pozostawia je, wiedząc, że miasto ma tutaj taką możliwość pochowania we wspólnym grobie.

– wyjaśnia Karina Żyłka, kierownik działu cmentarzy komunalnych w Cieszynie. Płody i ciała dzieci są przechowywane w cieszyńskim prosektorium. Czekają do kolejnej daty pogrzebu.

Karina Żyłka: Oczywiście mówimy o ciałach dzieci o nieokreślonej płci. W momencie, kiedy ta płeć jest znana, każde z tych dzieci jest indywidualnie spopielane i oczekuje u nas w specjalnym miejscu na ten pochówek. W kwietniu bądź w październiku.

Radio 90: Ten dzień, to nabożeństwo ma formę ekumeniczną, wspólna modlitwa po prostu.

Karina Żyłka: Dokładnie, msza wraz z modlitwą ekumeniczną odbywa się zawsze w kościele ś.w. Elżbiety, która jest kościołem, który znajduje się najbliżej cmentarza.

Przy grobie dzieci utraconych często palą się znicze, pojawiają się też zabawki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj