Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kredyt na budowę domu – zobacz, jak na jego wysokość wpływa obecna sytuacja polityczno-ekonomiczna w Europie [materiał partnera]

Facebook Twitter

Problemy gospodarcze wywołane przez pandemię koronawirusa oraz wojnę w Ukrainie dotykają niemal wszystkich osób aktywnych na rynku. W sposób szczególny dotyczy to natomiast kredytobiorców, zwłaszcza tych spłacających kredyt na budowę domu. Z czym będą musieli się mierzyć w najbliższym czasie?

Kredyt hipoteczny na dom: czym się wyróżnia?

Kredyty hipoteczne to dla większości gospodarstw domowych największe zobowiązania finansowe, z jakimi muszą się mierzyć. Według najnowszego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego 2021 rok na rynku kredytów mieszkaniowych ich łączna wartość wynosi już 511,265 mld zł, co oznacza łączy wzrost o niemal 138% na przestrzeni ostatnich 12 lat. Średnia wartość kredytu wzrosła przy tym aż o 65%, plasując się na poziomie 334 119 zł. W analogicznym okresie metr kwadratowy mieszkania w Warszawie podrożał o ponad 40%. Kredyt na budowę domu należy do gamy kredytów hipotecznych, jednak zazwyczaj wyróżnia się wysoką kwotą i długim okresem spłaty. Nieco inaczej prezentuje się także sam model jego udzielania, co jest związane z koniecznością bieżącego finansowania inwestycji. To zaś sprawia, że warunki kredytu na budowę domu są często bardziej wymagające, zwłaszcza w obecnej sytuacji ekonomicznej.

Jak wygląda kredyt na budowę domu? Procedury

Z perspektywy kredytobiorcy podstawowa różnica opiera się na tym, że chcąc wybudować dom ze środków pochodzących z banku, trzeba zdecydowanie lepiej przygotować się do procedur poprzedzających wypłatę środków. Poza standardowymi dokumentami, niezbędnymi do dokonania oceny zdolności kredytowej, konieczne będzie również zapewnienie między innymi kosztorysu oraz harmonogramu prac. Procedury same w sobie mogą być zdecydowanie dłuższe.

Osoby planujące kredyt na budowę domu powinny więc przede wszystkim postawić na rzetelną wiedzę — warto zajrzeć np. na stronę https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/. Dzięki temu uda się uniknąć błędów, które mogą nawet uniemożliwić uzyskanie kredytu. Uważna analiza ofert pozwoli na znalezienie produktu gwarantującego najlepsze warunki finansowe.

Zdolność kredytowa na budowę domu. Oczekiwania banków

Jeszcze rok temu sytuacja dla kredytobiorców była niemal idealna. Kredyt hipoteczny na dom, dzięki rekordowo niskim stopom procentowym, nie był przesadnym obciążeniem dla wielu domowych budżetów. Uwarunkowania jednak szybko zmieniły się na ich niekorzyść.

Obecnie stopa referencyjna wynosi już 2,25, a jeszcze w październiku 2021 roku plasowała się na poziomie zaledwie 0,50. Warto mieć jednak świadomość, że eksperci spodziewają się kolejnych podwyżek, a wojna w Ukrainie jest dodatkowym czynnikiem skłaniającym Radę Polityki Pieniężnej do zdecydowanych ruchów.

Oznacza to jedno: raty kredytów ze zmienną stopą będą zdecydowanie wyższe, a to przełoży się również na zdolność kredytową na budowę domu. Krótko mówiąc: aby uzyskać kredyt, trzeba będzie wykazać zdecydowanie wyższe zarobki niż jeszcze przed kilkoma miesiącami.

Jaki kredyt na budowę domu wybrać?

Coraz bardziej skomplikowana sytuacja geopolityczna sprawia, że mniej osób decyduje się na zaciągnięcie nowych kredytów mieszkaniowych, w tym kredytów na budowę domu. Według najnowszych danych BIK, w lutym 2022 roku złożono aż o 36,3 proc. mniej wniosków kredytowych niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Czy wobec tego trzeba rezygnować z marzeń o własnych czterech kątach? Niekoniecznie.

Na pewno jednak trzeba dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Alternatywą dla kredytów ze stopą zmienną, które są najbardziej popularne na naszym rynku, pozostają kredyty ze stałym oprocentowaniem. Taki ruch pozwala na – przynajmniej okresowe – zamrożenie oprocentowania na ustalonym poziomie.

Warto pamiętać również o tym, że osoby, które już spłacają zobowiązanie, mogą skorzystać z jego refinansowania. Będzie to szczególnie istotne zwłaszcza w kontekście obniżania marż przez część banków, które aktualnie intensywnie poszukują nowych klientów zainteresowanych kredytami hipotecznymi.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj