Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Które kopalnie wstrzymują wydobycie? Na liście Chwałowice, Marcel, Rydułtowy czy Budryk

Facebook Twitter

Ministerstwo Aktywów państwowych podaje na swoich stronach listę kopalń, w których wstrzymane zostanie wydobycie na okres 3 tygodni. Mowa o kopalniach: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba-Wirek, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła oraz Wujek z PGG, a także Knurów- Szczygłowice oraz Budryk z JSW. Rozwiązanie to zostało skonsultowane ze stroną społeczną i uzyskało aprobatę.

Chcemy doprowadzić do zduszenia ognisk epidemii koronawirusa na Śląsku. Robimy to w trosce o bezpieczeństwo

– mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych o sytuacji epidemicznej w kopalniach.

W celu zwalczenia ognisk koronawirusa na trzy tygodnie zostanie wstrzymane wydobycie w dwunastu kopalniach, w których występują takie ogniska. Dotyczy to dziesięciu kopalń należących do PGG oraz dwóch do JSW. Zatrudnieni w tych kopalniach górnicy otrzymają 100% wynagrodzenia.

W niedzielę w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji epidemiologicznej na Śląsku. W spotkaniu uczestniczył wicepremier Jacek Sasin, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Mimo podjęcia szczególnych kroków ostrożnościowych, takich jak testy przesiewowe wśród górników, w kilku kopalniach doszło do masowych zakażeń. Dlatego podejmujemy dziś nadzwyczajne działania

– podkreśla Jacek Sasin.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że w śląskich kopalniach zostało już przebadanych ponad 50 tys. górników, stąd duża liczba pozytywnych wyników. – Nikt na taką skalę nie prowadził dotąd badań.

Przypadki ze Śląska to przypadki z ognisk. Nie ma transmisji poziomej

– wskazał minister Szumowski

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że w kopalniach PGG i JSW wyłączonych z produkcji będą prowadzone prace i roboty niezbędne do zabezpieczenia zakładu przed zagrożeniami naturalnymi oraz prowadzone będą prace i roboty górnicze zabezpieczające fronty eksploatacyjne i umożliwiające powrót do normalnej produkcji po 3 tygodniach postoju.

Zarówno wicepremier Jacek Sasin jak i Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podkreślają także, że kontakt z mieszkańcami Śląska nie oznacza zwiększonego ryzyka zakażeniem, a wręcz przeciwnie. Dzięki działaniom rządu Ślązacy to najlepiej przebadana grupa społeczna w kraju, a zdecydowana większość zarażonych przechodzi chorobę całkowicie bezobjawowo.

Zobacz dzisiejszą konferencję w sprawie sytuacji na Śląsku:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj