Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera: „Gdyby w tym tempie trwała budowa hospicjum zakończyłaby się ona w 2034 roku”

Facebook Twitter

Została wstrzymana budowa rybnickiego hospicjum. Nasz poranny gość, prezydent Rybnika Piotr Kuczera mówi wprost: "Gdyby w tym tempie trwała budowa hospicjum zakończyłaby się ona w 2034 roku, dlatego podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od zawartej z wykonawcą umowy".

Piotr Kuczera prezydent Rybnika

Jak już was informowaliśmy, budowa hospicjum w dzielnicy Niedobczyce została wstrzymana.

Inwestycja miała zakończyć się w maju tego roku, na razie jednak prócz fundamentów nic nie ma:

Piotr Kuczera: Jak się okazało, mimo licznych rozmów, nawet dofinansowania tej inwestycji o wskaźnik inflacyjny, niestety firma nie czyniła postępów. Podliczyliśmy, że gdyby w tym tempie te prace szły, to w roku 2034 skończymy, a mieli skończyć w roku 2023. Stąd trudna decyzja, ale przed nami inwentaryzacja, wyłonienie nowego wykonawcy. Szukamy wykonawców, tacy, którzy są rzetelni. W wypadku hospicjum dochodziły głosy, że jest tam problem z podwykonawcami, płatnościami.

Koszt budowy to ponad 31 mln zł. Blisko 15 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wiadomo, że miasto naliczy kary umowne w wysokości 20 procent wartości zadania, będzie to około 6 mln złotych. O potrzebie budowy hospicjum w Rybniku mówimy od wielu lat, dziś wiadomo, że inwestycja się opóźni. O ile? O to pytaliśmy porannego gościa Radia 90.

Piotr Kuczera: Trudno dzisiaj mówić o harmonogramie. Po wyłonieniu firmy, która przejmie tę budowę, na pewno harmonogram przedstawimy. Jestem pewien, że nie w roku 2023, to też trzeba realnie na to popatrzeć. Rok 2024 jest realny, ale bardziej przy końcówce, niż z początku. Potwierdzam to pierwsze zdanie, które pan powiedział, to jest bardzo potrzebna inwestycja i samorząd rybnicki jest zdeterminowany, aby tę inwestycję dokończyć.

Radio 90: A z czego wynika to, że nie dają rady wykonawcy?

Piotr Kuczera: Niektórzy robią biznes na tym, że teoretycznie są firmą, która pokazuje referencje, ale tak naprawdę jest to firma „teczka”, która współpracuje z całym szeregiem podwykonawców.

To nie jedyny przypadek w ostatnim czasie, kiedy miasto rezygnuje z wykonawcy. Tak samo się stało z firmą, która miała rozbudować przedszkole w Ochojcu.

Piotr Kuczera: Tu też firma pożegnała się z tą budową, rozwiązaliśmy umowę na podstawie kodeksu cywilnego i wcześniej podpisanej umowy, inwentaryzacja w przypadku Ochojca się już dokonała, kolejny przetarg.

Cała rozmowa z Piotrem Kuczerą do zobaczenia TUTAJ.

Link do FB hospicjum.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024