Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kuczera w Radiu 90: Nie wydam tych danych! [WIDEO]

Facebook Twitter

Nie wydam danych wyborców Poczcie Polskiej - zapowiedział w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, na którego czele stoi gospodarz Rybnika już kilka dni temu zapowiedział taki krok. Tymczasem dziś już wiemy, że Poczta Polska otrzymała dane z Ministerstwa Cyfryzacji z rejestru PESEL. Poczta Polska potrzebuje jeszcze rejestru wyborców. Tych danych władze Rybnika nie przekażą:

Samorząd robił wszystko, aby te dane chronić. Chronić dane swoich mieszkańców. Trzeba ocenić samodzielnie, to czy ministerstwo działa zgodnie z prawem. To są nasze dane osobowe, z jednej strony mówimy o potrzebie ich ochrony, o tym, że są wartością, a z drugiej strony słyszymy, że powołując się na specustawę covidowską, się je przekazuje.
Radio90: Czy pan wyda dane tych wyborców, którzy nie widnieją w wykazie PESEL?
Nie, jest przygotowane pismo do Poczty Polskiej i komisarza wyborczego, gdzie mówimy wprost, że nie mamy aktu prawnego, na który moglibyśmy się powołać, przekazując te dane. Stąd ta odpowiedź miasta Rybnika, jak i wielu innych samorządów, będzie negatywna, bo inna w obecnym stanie prawnym być nie może.

To, co się dziś dzieje z naszymi danymi osobowymi jest skandalem – podkreśla prezydent Kuczera:

Czuję, że mamy państwo dwóch prędkości. Państwo, które zbliża się do poziomu republiki bananowej. To, co się dzieje z naszymi danymi osobowymi, jest po prostu skandalem. Z punktu widzenia prawa samorząd nie mógł przekazać tych danych, ponieważ obowiązuje ustawa RODO o ochronie danych osobowych, za to są zarzuty karne i byłoby to po prostu przestępstwem przekazanie tych danych.

Walka z epidemią i skutkami gospodarczymi to jest największy problem samorządowców. Niepokoją zwolnienia grupowe w „Famurze” czy częściowe wstrzymanie wydobycia w KWK Jankowice – mówił prezydent Kuczera, który wylicza, jakie dziś miasto ponosi koszty związane z koronawirusem:

Rybnickie Służby komunalne to jest 75 tysięcy miesięcznie na dezynfekcję różnego rodzaju z drugiej strony te same służby komunalne z parkingów miejskich z opłat. Przypomnę, parkingi w dobie pandemii są za darmo, też notują straty, szacujemy to na około 218 tysięcy. Podobnie wydział dróg też opłaty drogowe około 40 tysięcy, podobnie ZGM na poziomie 190 tysięcy. W kolejnych miesiącach może się okazać, że strona dochodowa z podatku od osób fizycznych będzie mocno zaniżona, szacujemy, że może to być nawet 20-30 milionów złotych.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia poniżej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2020