Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Do końca roku powstaną trzy centra przesiadkowe

Facebook Twitter

"Generalnie chciałbym, żeby mieszkańcy stopniowo się przyzwyczajali do trochę zmiany przyzwyczajeń, że nie tylko samochód, zawsze samochód na całym odcinku, że możemy trochę równoważyć tę mobilność miejską" - mówi w porannej rozmowie Radia 90, prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Arkadiusz Żabka, Radio 90: Zacznijmy od rowerów, bo dwa kółka.

Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera: Bo sport to zdrowie przede wszystkim.

Nie zawsze, ale generalnie trzymajmy się tej tezy, że sport to zdrowie, bo w zdrowym ciele zdrowy duch.

Tak jest.

O tego ducha dbajmy. Panie prezydencie mówiliśmy już wiele o kontrapasach, one jakby zdeterminowały, mam wrażenie ostatnie pół roku, tymczasem powiedział pan „A” i mówi pan „B”.

Tak jest.

Bo 15 mln dla rowerzystów, takie pieniądze na co? Dlaczego?

Tak jest i to przede wszystkim 10 mln dofinansowania, czyli nie budujemy w 100% ze swoich, ale przy wsparciu Unii Europejskiej. Część rzeczywiście jak Pan redaktor powiedział, tej infrastruktury już powstała na pewno bulwary nad rzeką Nacyną, czyli odcinek pomiędzy Rudzką a Wierzbową właśnie został wybudowany i teraz mamy tutaj zwrot kosztów niejako, ale też po stronie kilka rzeczy myślę ważnych dla rowerzystów. Przede wszystkim centra przesiadkowe, one będą służyły pewnej idei zrównoważonej mobilności miejskiej. Rada miasta przyjęła taką uchwałę właśnie i teraz stopniowo będziemy uzupełniać tę infrastrukturę, aby ta nasza mobilność była zrównoważona.

Centrum przesiadkowe dla rowerzystów, czyli z roweru przesiadam się na co?

Na pociąg, ale jednocześnie będą miejsca parkingowe dla samochodów, aby również samochody mogły tam zaparkować i kierowca mógł skorzystać z pociągu. Generalnie chciałbym, żeby mieszkańcy stopniowo się przyzwyczajali do zmiany przyzwyczajeń, że nie tylko samochód, zawsze samochód na całym odcinku, że możemy trochę właśnie równoważyć tę mobilność miejską. Stąd centrum przesiadkowe na Paruszowcu, czyli w okolicach dużych zakładów pracy. Centrum przesiadkowe na dworcu komunikacji miejskiej i centrum przesiadkowe przy dworcu kolejowym w Rybniku. Będzie najbardziej kameralne i najbardziej zielone trzeba też powiedzieć, ale na pewno mocno dedykowane kolei, bo to przecież dworzec kolejowy.

Jaka jest pewność, że ten rower będzie na nas czekał po podróży?

Nie wolno tak myśleć Panie redaktorze, pozytywnie trzeba myśleć.

Taka myśl mi się wkradła, nie wiem dlaczego, może dlatego, że w Polsce żyjemy.

Myślę, że nie jest znowu aż tak źle. Musiałbym tutaj dane policzyć co prawda, pewne przytoczyć.

Znakować rowery, to robi straż miejska.

Dzisiaj mamy zabezpieczenia także myślę, że będzie też bezpiecznie.

Panie prezydencie czy równocześnie za tym trendem wchodzi też budowa tunelu pod wiaduktem na Paruszowcu?

Tak, w ramach tego centrum przesiadkowego na Paruszowcu, będziemy mieli tę inwestycję dofinansowaną i dwie duże drogi rowerowe wzdłuż ulicy Raciborskiej i Żorskiej. Mówię o drogach rzeczywiście w całym znaczeniu tego słowa, w asfalcie z odpowiednim oznakowaniem i z odpowiednim oświetleniem, to jest rzecz, która na pewno wszystkim nam się przyda.

Ulica Raciborska i ulica Żorska, rozumiem, że te drogi pójdą w śladzie obecnej jezdni? Czy będą wytyczone przez któryś z chodników?

W obecnej jezdni między Tesco a rondem Boguszowickim, wszystko będzie zrobione w taki sposób, aby ten ciąg pieszo-rowerowy tam mógł się pojawić. W przypadku ulicy Żorskiej to będzie 2,5 km w przypadku ulicy Raciborskiej 4,40 km.

I to wszystko w tym roku?

I to wszystko w tym roku. Część – jak powiedziałem – została zrobiona, czyli bulwary nad Nacyną. Oby wykonawcy nam dopisali i myślę, że będziemy mieli całkiem dobrą infrastrukturę rowerową na terenie miasta.

Z tymi wykonawcami łatwo nie jest, z tego, co wiem, to nie ma chętnych do wybudowania tunelu na Paruszowcu.

Są zapytania i jest iskierka nadziei, prawda jest też taka, że są to zadania bardzo specjalistyczne. Ja z natury jestem optymistą.

Optymizm prezydenta…

Ten, kto nic nie robi, nie ma efektów albo też nie ryzykuje, bo jest to też na pewno ryzyko. Cóż trzeba nam działać Panie Redaktorze.

To optymistycznie patrzymy także na zapowiedzi miasta no i na ten pierwszy krok w sprawie powstania Hospicjum stacjonarnego. Radni na ostatniej sesji jednogłośnie tutaj nie było dyskusji – dyskusja była, ale nie było sprzeciwu- są za budową Hospicjum stacjonarnego – miasto taką działkę wyznaczyło.

Tak, co niektórzy radni są za, a nawet przeciw. Generalnie cieszę się, że rzeczywiście jednogłośnie rada miasta w końcu w głosowaniu wyraziła swoje poparcie dla uchwały intencyjnej i to jest na pewno rzecz bardzo ważna.

Wiele się mówi o tym, że są potrzebne żłóbki, że są potrzebne przedszkola – ale z drugiej strony też z moich osobistych przeżyć – miałem w zeszłym roku smutne doświadczenie z mamą, wiem, bo miałem okazje obserwować właściwie i pielęgniarki i lekarzy, którzy pracują z osobami terminalnie chorymi, że jest ewidentnie taka potrzeba.

Demografia też wskazuje, że niestety społeczeństwo nam się starzeje, i trzeba ewidentnie takiego zaplecza, to może źle brzmi, ale specjalistycznego miejsca gdzie rzeczywiście rodziny, ale i chorzy będą mogli znaleźć takie miejsce dla siebie na te ostatnie godziny, czy dni pod fachowym okiem lekarzy, pielęgniarek i bliskości rodziny, bo to jest też ważny element.

To jest wszystko przyszłość, w tym roku ma zostać ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tego obiektu. Za kilka lat dopiero to hospicjum faktycznie może powstać.

Ja liczę, że koncepcja zostanie pokazana w tym roku, będziemy również próbowali zrobić konkurs, a to by oznaczało, że to plany na 2019 rok. Mówię o konkretnych kosztorysach, wyliczeniach w latach 2020-2021 powinno hospicjum powstać.

Przyznam się, że coraz większą mam świadomość -myślę, że Radni również – że ta infrastruktura jest nam bardzo potrzebna, stąd będę się starać, żeby jak najszybciej powstało to Hospicjum.

Na ile miejsc?

Tutaj, będę przede wszystkim opierał się na zdaniu fachowców. Na dzisiaj wiemy, że taka minimalna ilość to jest około 20 miejsc. Potrzeby są większe, ale też w ramach tego konkursu na projekt chciałbym, żeby pokazano czy odwiedzono te najlepsze inwestycje, Hospicja, które funkcjonują już w Polsce.

Przykład żorski Panie prezydencie pokazuje, że trzeba było rozbudowywać Hospicjum, bo to są takie potrzeby, rybniczanie tam także żyją.

Dokładnie, jest jeszcze problem dziennej opieki paliatywnej, czyli takiego miejsca gdzie osoby, które przebywają w swoich rodzinach; te rodziny są bardzo często obciążone i potrzebują trochę czasu też dla siebie, kilku godzin – taka osoba właśnie w takim dziennym hospicjum mogłaby kilka godzin przebywać.

Tu jest też chyba taka -nie chyba, ale na pewno – potrzeba, stąd chciałbym, żeby ten budynek hospicyjny odpowiadał na te najnowsze trendy i był po prostu takim bardzo, bardzo funkcjonalnym miejscem z punktu widzenia również działania w przyszłości.

To cieszy Pani prezydencie, że miasto tak zdiagnozowało problem i jest ten pierwszy krok. Odnosząc się do diagnozy, to dzisiaj rusza drugi sezon serialu, który zdobył telekamerę. Maja Ostaszewska najlepsza aktorka, można powiedzieć, że strzał w dziesiątkę Panie prezydencie.

Zdecydowanie tak. Jak patrzę również na oglądalność, średnia to 2,2 mln osób. Ostatni odcinek finałowy oglądało 2,6 mln. Tak samo możemy powiedzieć o nominacji do nagrody Polskich Orłów 2018 i Telekamerę już rzeczywiście w rękach aktorów serialu i przede wszystkim Mai Ostaszewskiej.

Z punktu widzenia miasta na pewno sukces. Przyznam się, że w wielu samorządach, gdzieś tam mnie pytają, jak to się Rybnikowi udało. Przyznam się, że z taką lekką dozą zazdrości, ale to jest taka pozytywna zazdrość w samorządzie.

Ale niektórzy prezydenci mówią, że nie oglądają.

Nie oglądają, no cóż, nie wszyscy muszą oglądać, ale myślę, że w Rybniku tutaj wielu, wielu ogląda, bo miasto jest tutaj ładnie pokazane, fabuła ciekawa i pokazujemy, co jest dla mnie najcenniejsze taką śląskość fajną, dobrą …

I w drugim sezonie zagra Prezydent?

To jest moja słodka tajemnica Pnie redaktorze, ale cóż nie potwierdzam ani nie zaprzeczam.

To dobrze, na rowerze tak?

– Na rowerze jako statysta gdzieś tam w tle.

Może z Mercedesem? Mam na myśli kota.

Tak jest, bardzo chętnie, z tym kotem to bym się rzeczywiście zastanowił.

Dzisiaj godz. 21:30, dobra pora?

Ze swoim kotem na kolanach możemy oglądać seriale.

Tak, to co kto lubi na kolana i oglądamy serial i słuchamy Radia 90- rzecz jasna. To tyle na dziś, naszym gościem był prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

– Dziękuję.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj