Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Głosując na PiS, głosujesz za powstaniem kopalni Paruszowiec [WIDEO]

Facebook Twitter

Poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera komentował projekt ustawy, jaki przygotowali posłowie PiS, która skreśla możliwość udziału społeczeństwa i samorządu w procesie powstawania kopalń. Minister zarezerwował sobie możliwość utworzenia obszaru specjalnego przeznaczenia.

Jeżeli samorząd będzie się opierał, to zarządzenie zastępcze wyda wojewoda, wynika z nowych przepisów:

Ten, kto dzisiaj głosuje na PiS, głosuje za kopalnią Paruszowiec, bo o tym mówi ten projekt. Poselski. Jeżeli byłaby to normalna ścieżka poddana konsultacjom społecznym, między innymi z samorządem byłbym spokojny, ale widzieliśmy już nie takie rzeczy, które były uchwalane w nocy. Myślę, że też pewnego dnia po wyborach obudzimy się na przedłużonym posiedzeniu sejmu, gdzie ten projekt zostanie uchwalony. To oznacza, że samorząd całkowicie straci kontrolę nad tym terenem.

Przypomnijmy, władze Rybnika podobnie jak i mieszkańcy kilku dzielnic, protestują w sprawie planów budowy kopalni Paruszowiec. Ich zdaniem to będzie degradacja dużej części miasta i negatywnie wpłynie na jakość i tak kiepskiego powietrza. Prezydent Rybnika zapowiada, że w najbliższą środę (18.09.) sprawę przedstawi na posiedzeniu Ślaskiego Związku Miast i Powiatów, któremu przewodniczy:

Nasi eksperci ze Śląskiego Związku przygotują projekt stanowiska. Chcemy przede wszystkim sprawę nagłośnić, by mieszkańcy Rybnika i nie tylko, wszędzie tam, gdzie jest węgiel kamienny, brunatny, po prostu protestowali. Dzisiaj ten element społeczny jest bardzo potrzebny, bo pretensje będą za chwile do samorządu. A ja dzisiaj mówię: specustawa powoduje, że samorząd nie ma żadnego wpływu na to co się będzie działo na terenie poszczególnych miast.
Radio90: Wyobraża pan sobie taką sytuację, że politycy robią coś przeciwko tysiącom osób?
Tak.

Posłuchaj całej rozmowy z prezydentem Rybnika. Rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj