Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piotr Kuczera: Rybnik jest bardzo podzielony, a my staliśmy się symbolami podziału

Facebook Twitter

Piotr Kuczera po wygranych wyborach musi podjąć kilka ważnych decyzji. Już wiadomo, że traci ze swojego otoczenia jednego z ważnych pracowników. Jacek Hawel, szef Centrum Inwestycji przenosi się do urzędu w Pszowie, zostanie wiceburmistrzem tego miasta. Kto go zastąpi? Czy będą też zmiany na stanowiskach wiceprezydentów?

Piotr Kuczera

Piotr Kuczera będzie rządził miastem przez kolejnych 5 lat

Świętowałem skromnie, na terenie urzędu było tylko ciastko i kawa, w domu szampan – mówił w porannej rozmowie w Radiu 90, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, pytany o to jak celebrował wybór na kolejną kadencję.

Kuczera wygrywa wybory prezydenckie w Rybniku i przez kolejne pięć lat będzie rządził miastem. Zwycięstwo, w którym na urzędującego prezydenta głosowało niespełna 54 procent wyborców, przy 41 procentowej frekwencji musi dawać do myślenia. Wyniki wyborów pokazały, że rybniczanie są podzieleni.

Kampania nie była rozmową o Rybniku, dominowały emocje czysto polityczne. Jedni mówili PIS chce wejść w miasto, drudzy Rybnik trzeba obronić przed PIS-em. Staliśmy się symbolami podziałów – przyznał poranny gość Radia 90:

Radio 90: Jak pan chce skleić to miasto?

Piotr Kuczera: To jest bardzo trudne pytanie, na które będziemy próbowali w trakcie kadencji znaleźć odpowiedź.

Radio 90: Będzie ręka wyciągnięta do PiS-u? Będzie propozycja jakiegoś stanowiska, bo to by była właśnie polityka ponad podziałami, o czym mówi pana kontrkandydat?

Piotr Kuczera: Myślę, że w Radzie Miasta wiele się może zdarzyć.

Radio 90: Będą częstsze wizyty w dzielnicach, bo ich brak często panu zarzucano?

Piotr Kuczera: Muszę jedną rzecz powiedzieć, że chyba jednej rzeczy nie dopilnowałem. Mówienie o tym, że prezydent nie był w Ochojcu, gdy prezydent był kilkanaście razy w Ochojcu, tylko tego nie dokumentował. Być może trzeba wrócić do spotkań z mieszkańcami, gdzie nie chodzi tylko o rozwiązanie problemów, ale raczej o psychologię, bym powiedział, czyli prezydent jest i wysłuchał. Media społecznościowe – myślę, że to jest coś, nad czym trzeba będzie ciągle pracować i pokazywać, że się jest w dzielnicach.

Radio 90: A żółtą kartkę pan na pewno otrzymał po tych wyborach od mieszkańców Rybnika.

Piotr Kuczera: Może tk być, ale cały czas jestem na boisku.

Wiadomo, że po wyborach dojdzie do reorganizacji urzędu. Prezydent Kuczera nie chce podawać żadnych nazwisk. Nam udało się dowiedzieć, że odchodzi z rybnickiego magistratu po wielu latach Jacek Hawel Dyrektor Centrum Inwestycji, który ma zostać wiceburmistrzem Pszowa:

Piotr Kuczera: To prawda i chyba wypada, trzeba podziękować Jackowi Hawlowi za pracę na rzecz Rybnika. Będzie pracował na stanowisku wiceburmistrza Pszowa, jestem po rozmowie z nim. Tak, to będzie zmiana i będzie konkurs na dyrektora centrum. To jest jego decyzja, awansuje, zostaje wiceburmistrzem i wraca do swojego rodzinnego miasta – to też jest ważne. Z punktu widzenia mojego najbliższego otoczenia, jestem jeszcze przed cyklem rozmów i może za dwa tygodnie, wrócimy do tematu.

Radio 90: Kto jeszcze odejdzie?

Piotr Kuczera: To są tematy personalne, dwa tygodnie dajmy sobie jeszcze.

W kampanii wyborczej mieliśmy festiwal obietnic. Co z nich zostanie zrealizowane ? Poranny gość odpowiadał, że samorządy liczą na korzystne zmiany w przepisach dotyczących dochodów własnych gmin, wielkie nadzieję wiążą również z unijnymi środkami z Krajowego Planu Odbudowy:

Radio 90: Stadion będzie? Hala będzie?

Piotr Kuczera: Zrobimy wszystko, żeby stadion żużlowy został wyremontowany, bo stracimy licencję. Tak naprawdę park maszyn nie może być w tym miejscu, w którym jest, czyli koło trybuny kibiców. Nie mamy tak naprawdę lóż dla sponsorów, a oni się o to upominają. Myślę, że rozłożenie tego na 5 lat jest dość rozsądnym pomysłem. Na pewno będę zabiegał o środki w Ministerstwie Sportu. Podobnie hala widowiskowo-sportowa. Projekt się robi, mamy to w budżecie. Był jeszcze tor kartingowy – tutaj też projekt się robi w Rybnickich Służbach Komunalnych. Jest kwestia rozbudowy ścieżek rowerowych, dokończenia bulwarów.

A cała rozmowa do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024