Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Przyznaję, mamy poślizg

Facebook Twitter

"Mamy poślizg na budowie rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Pszczyna- Racibórz"- przyznał poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Zgodnie z podpisaną umową droga miała być gotowa 30 lipca tego roku.

Wcześniej pojawiły się nawet informacje, które potwierdzał na naszej antenie zastępca prezydenta Janusz Koper, że droga będzie wybudowana do końca 2018 roku.
Dziś wiadomo, że prace potrwają do końca grudnia tego roku, a potem rozpocznie się proces odbioru technicznego:

Tam pada data w umowie 30 lipca 2019 roku..
Radio 90: Pana zastępca mówił, że będzie pół roku szybciej nawet…
Tak, bo to była informacja bardzo optymistyczna wtedy, przed przekazaniem placu budowy, z punktu widzenia technicznych możliwości, wydawało się to możliwe, po aneksowaniu umowy ta data brzmi koniec grudnia, 31  grudnia 2019 roku i zostanie dotrzymana.
Radio 90: Czyli mówiąc krótko mamy poślizg.
Mamy poślizg, tak, ale myślę, że przy skali robót, to ja i tak jestem zadowolony, bo warto też wskazać jeszcze dwa elementy: wzrost cen o jakieś 20- 30 % i koszty pracy wzrosły. Ta budowa miała wiele, wiele szczęścia.

Ale nie tylko ceny prądu i kosztów pracy są przyczyną niedotrzymania terminu. Są jeszcze inne powody – wymienia prezydent Kuczera:

Takim podstawowym problemem była wymiana gruntu, na granicy Rybnika i Żor, na etapie również wiaduktu Gotartowickiego, to były największe problemy, trochę były problemy z wodą na ulicy Wodzisławskiej, czy w okolicach ulicy Wodzisławskiej. Wycinka drzew również okazała się na jednym odcinku dosyć dużym problemem, no i kwestia rozmów z PKP na etapie tego największego wiaduktu, który przechodzi nad torami przeszło 400 metrów, tam zmieniliśmy technologię, która umożliwiła ruch pociągów również. To tak w wielkim skrócie.

Droga ma być oddana do użytku po odbiorach technicznych wiosną 2020 roku. Miasto ma już wizję jej otwarcia. Władze chciałby, aby wszyscy mieszkańcy na rowerach, rolkach, hulajnogach czy nawet pieszo mogli przejechać, przebiec czy przejść 10 kilometrową trasą.

Posłuchaj całej rozmowy z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka, wersja wideo TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022