Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Las kieszonkowy powstanie w Cieszynie. Jutro jego sadzenie

Facebook Twitter

Sadzenie lasu kieszonkowego w Cieszynie. Akcja w sobotę (11.11.) na osiedlu Podgórze. Metodę takiego zakładania lasu opracował japoński botanik.

Las kieszonkowy

Wykazano, metoda ta może znacznie przyspieszać wzrost lasu, a co za tym idzie, sprzyjać tworzeniu stabilnego i zróżnicowanego ekosystemu leśnego. Rezultatem jest gęsty las, który rośnie w ciągu 20-30 lat, zamiast 150-200 lat.

Akcja w Cieszynie rozpoczyna się o godzinie 13:00, miejsce spotkania to parking w regionie budynku przy ul. F. Popiołka 2 i 4.

Wspólne sadzenie lasu kieszonkowego (mikrolasu, lasu Miyawaki), które odbędzie się 11 listopada o godz. 13:00 na cieszyńskim osiedlu Podgórze. Miejsce spotkania: parking w regionie budynku przy ul. F. Popiołka 2 i 4.

Czym jest las kieszonkowy, las Miyawaki?

Nazwa tej metody bierze swoją nazwę od jej twórcy, japońskiego botanika Akiry Miyawaki, który opracował nowy sposób sadzenia lasów. Jak dotąd wykazano, metoda ta może znacznie przyspieszać wzrost lasu, a co za tym idzie, sprzyjać tworzeniu stabilnego i zróżnicowanego ekosystemu leśnego. Przy zakładaniu lasu kieszonkowego wykorzystuje się naturalnie występujące na danym obszarze gatunki drzew, tworząc zróżnicowaną, wielowarstwową społeczność leśną. Sadzonki sadzone są w dużym zagęszczeniu; rośliny rosną bardzo szybko, aby konkurować o światło. Rezultatem jest gęsty las, który rośnie w ciągu 20-30 lat, zamiast 150-200 lat. Lasy Miyawaki można sadzić na powierzchni nawet zaledwie 200m2. Lasy kieszonkowe zostały dotąd obsadzone z powodzeniem w ponad 3000 miejscach na całym świecie.

Wydarzenia towarzyszące:

10 listopada, godz. 17:00 w oranżerii Zamku Cieszyn – ogólnodostępny wykład dr Kaspra Jakubowskiego na temat czwartej przyrody i nature urbana oraz ich znaczenia dla ochrony bioróżnorodności oraz adaptacji do zmian klimatu.

11 listopada ok. godz. 14:30 (po sadzeniu lasu) – spacer przyrodniczy w rejonie osiedla Podgórze z dr. Kasprem Jakubowskim (zwrócenie uwagi na znaczenie zbiorowisk ruderalnych dla bioróżnorodności).

Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne” jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj