Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląskie ZOO ma nowych lokatorów. Na świat przyszły 4 lwiątka

Facebook Twitter

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, 3 listopada o godz. 13.15, do stada lwów angolskich dołączyły cztery lwiątka. Do tej pory stado składało się z jednego samca, Moxico, który przybył do chorzowskiego zoo 12 listopada 2021 r. z Ogrodu Zoologicznego w Lizbonie, oraz dwóch samic, Anoony i Kaasai.

Moxico i Anoona, 2 września 2023 r., powitali na świecie dwie samiczki i dwóch samców. Młode lwy w wieku 8 – 9 tygodni zostaną zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Szczepienia zostaną powtórzone po trzech, czterech tygodniach. Ze względu na wrażliwość kociąt, nie będą one widoczne dla zwiedzających na wybiegu zewnętrznym, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju.

Śląskie ZOO z nowym wybiegiem dla lwów

Obecnie trwa budowa nowego obiektu dla lwów wraz z wybiegami zewnętrznymi, na który przeznaczono 3 169 085,04 zł. Nowa lwiarnia pozwoli Śląskiemu Ogrodowi Zoologicznemu na aktywne uczestnictwo w programie hodowlanym lwów. Tym samym, stanie się on trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie, co znacząco wspomoże pulę genową i zwiększy ilość osobników tego podgatunku.

Śląskie ZOO, fot.mat.prasowe

Lwy afrykańskie. Dowiedz się więcej o tym gatunku

Lwy afrykańskie, do których należą lwy angolskie, żyją w większości Afryki Subsaharyjskiej, z wyjątkiem siedlisk pustynnych i lasów deszczowych. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny.

Populacja lwów zmniejszyła się o około 43% w ciągu ostatnich 21 lat. Liczebność kilku podgatunków utrzymuje się na stabilnym poziomie, w tym jedyna pozostała subpopulacja w Azji i kilka w południowej Afryce. Mimo to w rejonach o niższym statusie ekonomicznym subpopulacje lwa są narażone na upadek, lub całkowite wyginięcie. Wśród zwierząt szczególnie zagrożonych znajdują się lwy angolskie. Ocena dokładnej liczebności ich populacji w naturze nie jest możliwa, ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną na terenach państw, gdzie zamieszkują te zwierzęta oraz trudną sytuację materialną tamtejszej ludności.

Działania ochroniarskie, takie jak te prowadzone przez Śląski Ogród Zoologiczny, są niezbędne dla ocalenia istnienia tego podgatunku. Dołączenie ŚOZ do elitarnej światowej czołówki ogrodów zoologicznych rozmnażających lwy pozwoliło na zwiększenie renomy Śląskiego Zoo, podniesienie jego konkurencyjności i atrakcyjności na tle innych ogrodów zoologicznych.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj