Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ławki dla kobiet karmiących piersią to nowy pomysł wodzisławskiego magistratu

Facebook Twitter

Czy w Wodzisławiu staną specjalne ławki dla karmiących piersią kobiet? W najbliższych dniach zapadnie decyzja w tej sprawie. Na taki pomysł wpadły władze miasta i o zdanie zapytały same zainteresowane.

Fot. seeseehundhund \ pixabay.com

Okazuje się, że przypadł on mamom do gustu. Mówi prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca:

Taki pomysł rzeczywiście się pojawił w trakcie jednych z ostatnich rozmów z mieszkankami wodzisławia. Mamy, młode wodzisławianki zasugerowały mi, że być może tego typu infrastruktura powinna w mieście się pojawić. Poprosiłem pracowników o zorientowanie się, jak wygląda koszt takiego sprzętu i podałem ten temat konsultacjom społecznym. Konsultacje trwają. Z tego, co widzę, na dziś część osób wypowiada się pozytywnie, choć są też głosy negatywne czy głosy sceptyczne. Sprawdzamy teraz, jaki jest czas oczekiwania na dane ławki i jakie dokumenty są niezbędne do montażu – finanse na to są.

Jak miałaby wyglądać taka ławka?

I to jest bardzo dobre pytanie, ponieważ tych modeli jest bardzo dużo i nie da się tak prosto opisać. Myślę, że jeżeli każdy zainteresowany wpisze sobie „ławki dla karmiących matek”, zobaczy bardzo różne modele. Nie chodzi nam o te modele bardzo rozbudowane, które przypominają, że tak powiem altanki, bo tez osoby zwracały uwagę, że ich przeznaczenie mogłoby być zupełnie inne niż to pierwotne, czyli miejsce spotkań grup ludzi. Mówimy tu o ławce dla matki z dzieckiem z miejscem osłoniętym, które umożliwia w taki sposób bardziej intymny nakarmienie dziecka. Jesteśmy trakcie rozmów z wykonawcami, jakie ławki jesteśmy w stanie dostarczyć – dodaje prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Ile takich ławek mogłoby stanąć w Wodzisławiu i gdzie miały by być zlokalizowane?

Z konsultacji wynik, że jest to kwestia od 2-3 ławek na początek, gdzieś na terenie starego miasta. Tu mamy myślały o rynku, czy o parku miejskim, ale zastrzegam, tu musimy pamiętać o tym, że oba tereny objęte są ochroną konserwatorską. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Rodzinnym Parku Rozrywki. Tam jest możliwość zamontowania tego na czas stały. Mówimy o miejscach, które są oblegane przez rodziny i uważam, że w pierwszej kolejności należy w tych miejscach postawić tę infrastrukturę i niech będzie to test dla wykorzystania tej infrastruktury i następnie, jeśli sprawdzi się, powielać w różnych miejscach.

Dodajmy, że koszt zakupu i postawienia jednej ławki to kilka tysięcy złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj