Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strefa przemysłowa Olszyny się rozwija, mieszkańcy narzekają na duży ruch. Kieca: mamy konflikt

Facebook Twitter

Strefa przemysłowa Olszyny się rozrasta ruch wokół fabryk jest coraz większy. A to kłopot dla mieszkańców. - Mamy konflikt, żadne z dotychczasowych rozwiązań nie zostało zaakceptowane - mówi Mieczysław Kieca, poranny gość Radia 90.

Strefa przemysłowa Olszyny
fot. wodzislaw-slaski.pl

Mamy konflikt i kilka propozycji jak pogodzić rozwój strefy przemysłowej z lokalnym ruchem – mówił poranny gość Radia 90 prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. Strefa przemysłowa Olszyny, znajdująca się w Specjalnej Katowickiej Strefie Ekonomicznej, to dziś trzy duże firmy i dwa tysiące zatrudnionych pracowników, do końca roku pracować tam może nawet cztery tysiące osób.

Strefa przemysłowa Olszyny rośnie. Dla jednych to radość, dla innych kłopot

Tymczasem mieszkańcy dzielnicy Kokoszyce skarżą się na ogromny ruch samochodów osobowych oraz dostawczych, dojeżdżających do fabryk. Jak mówią brakuje dróg, a te które są nie w stanie przyjąć tak dużego przepływu pojazdów:

Mieczysław Kieca: Musimy znaleźć sposób na chyba inną formę dialogu i rozmowy,  niż do tej pory, bo w zeszłym roku były prowadzone spotkania nie tylko z miastem, a z wszystkimi zarządcami dróg, bo pamiętajmy, że tam są drogi powiatowe, wojewódzkie i miejskie. Odbyło się kilka spotkań, z różnymi grupami osób, w tym także z mieszkańcami. Zostało zaproponowanych dziewięć koncepcji – rozwiązania tego tematu i żadna nie została przyjęta. Mamy po prostu konflikt. Na dzień dzisiejszy najbliższa mi idea jest taka, żeby zlecić bardzo dokładne pomiary ruchu, żeby wiedzieć co się  dzieje w tej strefie, we wszystkich uliczkach o których mówili mieszkańcy wraz z prognozami co by było, gdyby zabudowane zostały sygnalizacje świetlne we wskazanych odcinkach.

Nie byliśmy w stanie przewidzieć kilka lat temu jaki ruch będzie generował inwestor w strefie – podkreślał w porannej rozmowie prezydent Kieca:

Mieczysław Kieca: Drogi w strefie, to są drogi powiatowe. My jako miasto, doprowadziliśmy drogi o wysokim tonażu, zbudowaliśmy kanalizację, przygotowaliśmy to, za co odpowiadamy. W momencie, kiedy przychodzi tak duży inwestor, to on mówi jaki ruch generuje – my tego nie przewidzimy – i on proponuje pewne rozwiązania. Te spotkania z Eko-Oknami  trwają, rozmowy z miastem są zakończone, my aplikujemy o środki na przebudowę skrzyżowania Rozwojowej z Olszyny, nie mam wiedzy jakie kroki podejmie starosta w tym temacie.

A cała rozmowa do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj