Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Lotnisko 2022”, czyli wspólne ćwiczenia strażaków i policjantów w rybnickich Gotartowicach [FOTO][WIDEO]

Facebook Twitter

Scenariusz zakładał opanowanie sytuacji związanej z wtargnięciem na lotnisko 3 nieuprawnionych osób wraz z niebezpiecznymi narzędziami.

fot. rybnik.policja.gov.pl

Dyżurny rybnickiej komendy został powiadomiony telefonicznie o wtargnięciu trzech nieuprawnionych osób na teren lotniska sportowego w Rybniku – Gotartowicach należącego do Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego. Osoby posiadają niebezpieczne narzędzia. Na miejsce zdarzenia dyżurny natychmiast skierował patrol z poleceniem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Mundurowi informują, że sprawcy prawdopodobnie rozbiegli się po terenie lotniska i są niebezpieczni. Komendant powołuje na czas działań sztab oraz grupę realizacyjną składającą się z policjantów prewencji wraz z Nieetatową Grupą Minersko – Pirotechniczną. Na miejsce są skierowani policjanci z Wydziału Kryminalnego, prewencji, Wydziału Ruchu Drogowego oraz mundurowi z Komisariatów Policji i Państwowa Straż Pożarna w Rybniku.

To scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Lotnisko 2022”, które odbyły się w piątek na terenie Rybnika.

fot. rybnik.policja.gov.pl

Kolejno stróże prawa izolują miejsca zdarzenia oraz teren przyległy ze szczególnym uwzględnieniem Drogi Wojewódzkiej 935, zabezpieczają miejsce zdarzenia. Z kolei dyżurny jednostki powiadamia dowódcę Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, a także zespół negocjacyjny. Z uzyskanych informacji wynika, że jedna z osób ukryła się w jednym z pomieszczeniu biurowych na terenie hangaru lotniczego, natomiast dwie osoby znajdują się w rejonie stacji paliw. Skierowana na miejsce zdarzenia grupa realizacyjna z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia pracowników przebywających na terenie lotniska niezwłocznie podejmuje działania zmierzające do zatrzymania osób niebezpiecznych. Policjanci sprawdzają obiekt pod kątem zatrzymania osób niebezpiecznych. W pomieszczeniach biurowych zostaje zatrzymana jedna osoba. Patrol zabezpieczający informuje, że druga osoba ucieka z rejonu stacji paliw w kierunku płyty lotniska – zostaje zatrzymana przy użyciu psa służbowego oraz z wykorzystaniem środka pirotechniczne o właściwościach ogłuszających lub olśniewających (granat hukowo – błyskowy). Trzecia osoba chowa się wewnątrz statku powietrznego zaparkowanego przy stacji paliw. Policjanci z grupy realizacyjnej obezwładniają i zatrzymują wszystkich sprawców, przy których zostają zabezpieczone niebezpieczne przedmioty.

fot. rybnik.policja.gov.pl

Podczas zatrzymania jeden ze sprawców zaprószył ogień w pobliżu stacji paliw obsługującej samoloty. Mundurowi wraz z osobami zatrzymanymi podejmują ewakuację. Do działań przystępują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Po zakończonej akcji policjanci sprawdzają hangar techniczny wraz z budynkami przyległymi pod kątem podłożenia urządzeń wybuchowych. Podczas sprawdzenia obiektu lotniska informacja o możliwości podłożenia urządzenia wybuchowego nie została potwierdzona. Następnie Technik Kryminalistki wraz z grupą dochodzeniową przystępują do zabezpieczenia materiałów dowodowych. Na zakończenie kierownik ćwiczenia przekazuje obiekt osobie odpowiedzialnej za ochronę lotniska.

fot. rybnik.policja.gov.pl

Celem ćwiczenia było sprawdzenie mobilności, szybkości działania oraz zakresu współpracy policji z innymi służbami w sytuacji kryzysowej. Podczas podsumowania, któremu przewodził Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku mł. insp. Roman Chlubek oraz kierownictwo jednostki, omówiono przebieg ćwiczenia i poddano je ocenie przez obserwatorów. Jak wskazano działania przebiegły bardzo szybko, sprawnie i co najważniejsze, skutecznie.

Zobaczcie więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023