Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lubomia odzyskała pieniądze. 4-milionowy zastrzyk dla gminy

Facebook Twitter

Lubomia odzyskała pieniądze. Po długiej batalii sądowej gmina - decyzją sądu - otrzyma 4,1 mln zł tytułem utraconych dochodów podatkowych.

Lubomia odzyskała pieniądze.

Gmina Lubomia odzyskała pieniądze – ponad 4 mln złotych z utraconych dochodów podatkowych. Na sprawiedliwość – jak informuje wójt Czesław Burek – czekano aż 13 lat.

To była jak pisze wójt prawdziwa „epopeja” sporów administracyjnych i sądowych pomiędzy Gminą Lubomia, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie przed Wojewódzkim, a później Naczelnym Sądem Administracyjnym toczyło się siedem spraw. Dotyczyły one zwrotu gminie utraconych w latach 2009-2015 dochodów podatkowych za sztuczne zbiorniki pożwirowe w Bukowie i Nieboczowach.

Zgodnie z przepisami zbiorniki te są własnością Skarbu Państwa, który jest ustawowo zwolniony z podatku od nieruchomości. Gminie jednak przysługiwał zwrot utraconych w ten sposób dochodów podatkowych, ale Fundusz kwestionował jego wysokość twierdząc, że jest ona zawyżona kilkadziesiąt razy. Urzędnicy próbowali uciekać się do przewlekania sprawy, czy wymyślania fikcyjnych braków formalnych. Wszystkie te uchybienia potwierdziły sądy administracyjne.

Gmina wygrała wszystkie 7 spraw z Funduszem i Wojewodą Śląskim. Fundusz wypłacił Gminie prawie 4,1 mln zł, Wojewoda z kolei pokrył koszty postępowań sądowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024