Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląsk Cieszyński: Odwierty potwierdziły złoża geotermalne

Facebook Twitter

Wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna, potwierdził, że w Grodźcu dotarto do złóż geotermalnych. Obecna głębokość odwiertu wynosi 1400 metrów, a temperatura wody osiąga 46 stopni. Pierzyna przewiduje, że przy głębszym odwiercie, o kolejne 500 metrów, temperatura wody wzrośnie.

złoża geotermalne
fot. jasienica.pl

Złoża geotermalne na Śląsku Cieszyńskim. Są szanse na baseny termalne?

Ostateczne parametry złoża geotermalnego, w tym jego temperatura, zostaną ustalone po osiągnięciu głębokości około 2000 metrów. Szacuje się, że proces ten potrwa jeszcze trzy do czterech tygodni.

Wiercenia w Grodźcu rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Badania naukowe wskazywały, że temperatura wód termalnych może osiągnąć od 70 do 95 stopni Celsjusza. Złoża o takiej temperaturze otwierają przed gminą perspektywy rozwojowe. Wójt planuje stworzenie kompleksu turystycznego, rekreacyjnego i rehabilitacyjnego z basenami, jednak do realizacji tej inwestycji, szacowanej na 500-600 mln zł, niezbędny będzie kapitał prywatny.

Koszt wykonania odwiertu wyniósł 14,9 mln zł. Na ten cel gmina Jasienica otrzymała 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja realizowana jest na działce nabytej przez samorząd Jasienicy.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj