Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Maj. Czy to najpiękniejszy miesiąc roku?

Facebook Twitter

Rozpoczął się miesiąc, który sławiony jest w piosenkach, przez poetów opisywany w wierszach. Dla wielu z nas jeden z najpiękniejszych, może dlatego, że to czas w którym kwitną konwalie, bzy i czosnek niedźwiedzi. A w ciągu trwania miesiąca w Polsce, dzień wydłuża się do ponad 16 godzin!

W maju kwitną konwalie, piwonie, czerwone maki czy niezapominajki, tulipany i narcyzy. W maju na matury zaczynają kwitnąć kasztany.

Jak mówili nam mieszkańcy regionu to już jest czas najwyższy, by spędzić czas w ogrodzie, jesteśmy stęsknieni słońca i dobrej pogody- usłyszeliśmy jeszcze przed świętami w centrum ogrodniczym w Żorach:

Przyjęło się, że prace w ogrodzie można na całego zacząć po 15 maja, czyli po Zimnych Ogrodnikach i Zimnej Zośce. Zimni ogrodnicy to św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja) i zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). Właśnie w tych dniach jest najzimniej w ciągu całego miesiąca. To zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy, kiedy po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnia Europą (w tym nad Polską) następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna wraz z niżem barycznym – napływać zimne powietrze z obszarów polarnych.

To ostatni czas kiedy mogą zdążyć się przymrozki, które zagrażają uprawom, po tym okresie już nić naszym grządkom i rabatkom nie grozi.

Oto nasza grafika z opisem prac w przydomowych ogrodach:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022