Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Maj w Teatrze Ziemi Rybnickiej: Koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne

Facebook Twitter

Na na majowym afiszu w Teatrze Ziemi Rybnickiej? Koncert Cleo czy spektakl teatru Capitol, także pokaz filmu „Dziedzictwo” o losach Pawła i Franciszka Buchalików, 20-letnich chłopaków, harcerzy z Gotartowic, którzy podczas II Wojny Światowej, swoją niezwykłą odwagę i patriotyzm przypłacili życiem.

Teatr Ziemi Rybnickiej
  • 4.05.2023, godz. 19.00. Koncert Cleo

Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek. Skradła serca fanów wyjątkowym głosem, pozytywną energią i urokiem osobistym. Przed nami koncert Cleo – artystki wszechstronnej: wokalistki, autorki tekstów, projektantki i malarki. Czym zaskoczy nas tym razem?
Cleo to wokalistka, którą pokochała cała Polska. W 2013 roku razem z Donatanem wydała utwór „My Słowianie”, który stał się radiowym hitem. Rok później zaprezentowała go w Konkursie Eurowizji. W 2014 nagrała płytę „Hiper/Chimera”, która pokryła się potrójną platyną. W październiku 2021 roku Cleo wydała singiel pt. „DALEJ / NEONY”, w którym zaśpiewała wspólnie z Marylą Rodowicz. W maju 2022 roku ukazała się najnowsza płyta Cleo zatytułowana „VinyLOVA”. Na koncertach usłyszymy najnowsze przeboje, takie jak nagrane z Dawidem Kwiatkowskim „Bratnie dusze”, „Za krokiem krok” czy wspomniane wcześniej „DALEJ / NEONY”. Zarezerwuj bilety i baw się razem z Cleo!

  • 5.05.2023, godz. 19.00. Andrzej Poniedzielski – wieczór kabaretowy „BA”

Koncert jubileuszowy Andrzeja Poniedzielskiego promuje najnowszą płytę artysty, zatytułowaną „BA”. Podczas pełnego humoru wieczoru kabaretowego usłyszymy wyjątkowe piosenki i dużo inteligentnej satyry w wykonaniu mistrza. Andrzej Poniedzielski to satyryk, poeta, aktor, a gdy trzeba – gitarzysta. Jest autorem wielu piosenek napisanych m.in. dla Grzegorza Turnaua, Edyty Geppert czy Dawida Podsiadło. W 2016 roku artysta został nagrodzony tytułem Ambasadora Polszczyzny. Prowadzi również koncerty pt. „Piosenki to”, na których zaproszeni artyści śpiewają piosenki m.in. Osieckiej, Młynarskiego, Przybory i Kofty. Wieczór kabaretowy „BA” to inteligentny i zarazem łagodny humor. Osobowość i teksty Andrzeja Poniedzielskiego mają wyjątkowy urok, który doskonale wybrzmiewa ze sceny i w kontakcie z publicznością. To zarazem podróż do poezji pełnej marzeń, tęsknot i miłości.

Maj w Teatrze Ziemi Rybnickiej: Koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne

  • 6.05.2023, godz. 18.00. „Dziedzictwo” – film dokumentalny autorstwa Dagmary Drzazgi
  • 7.05.2023, godz. 18.00. „Dziedzictwo” – film dokumentalny w reżyserii Dagmary Drzazgi

Film opowiada losy Pawła i Franciszka Buchalików, 20-letnich chłopaków, harcerzy z Gotartowic, którzy podczas II Wojny Światowej, swoją niezwykłą odwagę i patriotyzm przypłacili życiem. Paweł i Franciszek Buchalikowie byli zwykłymi chłopcami z niewielkiej wioski Gotartowice, dziś dzielnicy Rybnika. Chodzili tu do podstawówki, należeli do harcerstwa. Nie byli spokrewnieni, choć nazwisko nosili to samo…. Czas trwania ok. 60 minut. Po seansie spotkanie z Dagmarą Drzazgą, autorką filmu.

  • 8.05.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla seniora: „Filip”

Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart… Reż: Michał Kwieciński, prod. Polska 2022, gatunek – dramat, wojenny. Obsada: Eryk Kulm jr, Victor Meutelet, Caroline Hartig. Prelekcja: Łukasz Tura.

  • 8.05.2023, godz. 19.00. DKF Ekran: 2 bilety do Grecji

Niedawno rozwiedziona i bezradnie patrząca, jak jej jedyny syn opuszcza dom, Blandine stara się odzyskać równowagę. Kiedy więc nagle pojawia się jej była najlepsza przyjaciółka Magalie, głośna i nieustraszona, dla odmiany pozwala sobie na spontaniczność… Obie udają się w podróż, o której zawsze marzyły, do Amorgos. Kiedy zmierzają w stronę celu, wkrótce okazuje się, że Magalie ma zupełnie inne podejście do wakacji – i do życia… Scenariusz i reżyseria – Marc Fitoussi. Gatunek – komedia. Produkcja – Francja, Grecja, Belgia. Czas trwania: 1 godz. 50 min.

  • 11.05.2023 godz.19.00. Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song / „Alleluja”. Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena

Ballada, którą nasze dzieci doskonale znają ze „Shreka”, wcześniej podzieliła los wielu niekwestionowanych arcydzieł świata: początkowo ją odrzucono, a teraz jest znana na całym świecie. Ten kinowy dokument muzyczny opowiada nie tylko historię samego Leonarda Cohena, kanadyjskiego poety i barda, ale przede wszystkim jego chyba najbardziej znanego utworu: „Hallelujah”. Skomplikowane dzieje tej ballady zainteresują na pewno polskich fanów i fanki Cohena.

  • 12.05.2023, godz. 17.30 i 20.00. „Dobrze się kłamie” – astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto spośród Waszych przyjaciół coś ukrywa? A może by tak zacząć grać w otwarte karty? Kinowy hit na deskach teatru „Dobrze się kłamie” to astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich w znakomitej obsadzie.
Obsada wymienna: Olga Bołądź/Magdalena Lamparska | Katarzyna Kwiatkowska/Agnieszka Warchulska | Anita Sokołowska/Marta Ścisłowicz | Szymon Bobrowski/Jakub Wieczorek | Marcin Perchuć/Piotr Grabowski | Bartłomiej Topa/Przemysław Sadowski | Wojciech Zieliński/Marcin Hycnar. Spektakl jest oparty na filmie Paola Genovesego
adaptacja: Bartosz Wierzbięta, reżyseria: Marcin Hycnar, scenografia: Wojciech Stefaniak, kostiumy: Martyna Kander, asystent reżysera: Agata Zdziebłowska, produkcja: Katarzyna Fukacz, Damian Słonina, Tito Productions, Spektaklove.

 

  • 13.05.2023, godz. 9.00, „LETNIE KLIMATY, ŁÓDECZKI Z MAKRAMY” – warsztaty artystyczne przy kawie

Tworzenie łódeczek z makramy przy użyciu elementów techniki makramowej oraz materiałów naturalnych. Tego rodzaju działania są idealne dla osób początkujących, jak również tych bardziej zaawansowanych. Prowadzenie: Barbara Budka. Zapewniamy wszystkie materiały, a wykonane prace uczestnicy zabierają do domu. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsca na warsztatach, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmujemy wyłącznie w pracowni reklamy TZR do 5.05.2023: tel. 32 42 23 246 lub e- mail: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona!

  • 13.05.2023, godz. 10.00 i 12.30. Strażak Sam na Żywo – Przygoda na Biwaku. Widowisko dla dzieci

Zapraszamy na nowe muzyczne widowisko: Stażak Sam na Żywo – Przygoda na biwaku. Druga część znakomitego, międzynarodowego spektaklu Strażak Sam na Żywo, który w Polsce zobaczyło ponad 50 tys. widzów! To wyjątkowa okazja dla dzieci spotkania bajkowych bohaterów i przeżycia z nimi ekscytujących przygód.

  • 15.05.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla seniora: „Holy Spider”

Ali Abbasi („Granica”) sięga po opartą na faktach historię seryjnego zabójcy pracownic seksualnych z irańskiego miasta Meszhed. Mężczyzna twierdził, że chciał tylko „oczyścić” ulice ze zła. Z pomocą grającej dziennikarkę śledczą Zar Amir-Ebrahimi (nagroda dla aktorki w Cannes) reżyser ukazuje rzeczywistość, w której brutalnym szaleńcom tylko się przyklaskuje, a walczące o życie kobiety uważa za bezwartościowe. Porażający thriller o świecie, który wydaje się aż nadto znajomy. Reż: Ali Abbasi, Prod. Dania, Niemcy, Szwecja, Francja, Jordania, Włochy 2022. Gatunek – thriller. Obsada: Mehdi Bajestani, Zar Amir-Ebrahimi, Arash Ashtian.

  • 15.05.2023, godz. 19.00. DKF Ekran: Bezmiar

Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś. Clara i Felice nie są już zakochani, ale nie potrafią się rozstać. Dla Clary jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka, Adriana (11) korzysta z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna i zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem. Prowadzi to do rodzinę do krytycznego punktu. Reżyseria – Emanuele Crialese. Scenariusz – Emanuele Crialese, Francesca Manieri. Gatunek – dramat. Produkcja – Włochy, Francja.

  • 16.05.2023, godz. 8.15. Mała Akademia Filmowa. Temat zajęć: Matka Polka – mit czy rzeczywistość? Projekcja filmu „Śubuk”.

 

  • 19.05.2023, godz 20.00. „Prezent urodzinowy” – obłędnie śmieszna komedia w wykonaniu Teatru Capitol

Uważaj, o czym zamarzysz, nim zdmuchniesz świeczkę urodzinową! Ta obłędnie śmieszna komedia niezaplanowanych sytuacji, mogłaby zdarzyć się naprawdę, gdy fantazja zaczyna wodzić bohaterów na pokuszenie lub… wodzić ich za nos, ku uciesze wkręconego w tę szałową drakę Widza.

  • 20.05.2023, godz. 19.00. Międzynarodowy wieczór chóralny w Bazylice św. Antoniego.

Wystąpią Chór Kameralny Stavanger Vocalensemble z Norwegii i rybnicki Chór Kameralny „Autograph”.

  • 21.05.2023, godz. 18.00. Music & Soul Festival. NIEBO – Gabi Gąsior. Koncert premierowy płyty.

Autorski projekt muzyczny który jest połączeniem nowoczesnej muzyki rozrywkowej oraz rozważań́ o rzeczywistości Nieba. „Niebo” zawiera w sobie 15 utworów słowno-muzycznych, których autorem jest Gabriela Gąsior.

  • 22.05.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla seniora: „Śubuk”

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie. Reż: Jacek Lusiński. Prod. Polska 2022. Gatunek – dramat. Obsada: Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Marta Malikowska.

  • 22.05.2023, godz. 19.00. DKF Ekran: W gorsecie

Cesarzowa Elżbieta, skandalistka wiedeńskiego dworu, robi wszystko, by współtworzyć swój mit. U progu 40 urodzin, które według opinii publicznej są ostatecznym końcem jej młodości, Sisi za wszelką cenę chce zadbać o swój wizerunek. Film zawiera 1 scenę po napisach. Scenariusz i reżyseria – Marie Kreutzer. Gatunek – biograficzny, kostiumowy, dramat historyczny. Produkcja – Austria, Francja, Niemcy, Luksemburg.

23.05.2023, godz. 19.00. Wystawa w Kinie”: „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”
Premierowy film z cyklu „Wystawa w Kinie” zaprasza widzów na zupełnie nową wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku ma miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza: Dziewczyna z perłą, Geograf, Mleczarka, Mała ulica, Pani pisząca list ze swoją pokojówką czy Kobieta trzymająca równowagę. Łącznie w jednym miejscu zgromadzono aż 28 obrazów. Po wystawie oprowadzi nas jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum – Taco Dibbits.

  • 26.05.2023, godz.16.00. Integracyjny Piknik Rodzinny w Parku Tematycznym im. A. Fudalego, Rudzka13

W programie: występ Teatru Maszkaron „Bajki Pana La Fontaine’a”, koncert zespołu wokalno-instrumentalnego „Remedium” oraz ukraińskiego zespołu „Czornobrywc’i”. Ponadto animacje teatralne, dmuchańce i strefa gastronomiczna. Podczas pikniku czynna bęzie stanowisko, przy którym będą udzielane informacje na temat rodzicielstwa zastępczego oraz jakie formy opieki i pieczy zastępczej są niezbędne obecnie w naszym mieście. Przewidziany jest „kącik animacyjny” z grami i zabawami dla dzieci, kącik plastyczny, malowanie twarzy. Planowany jest również występ dzieci z piosenką promującą pieczę zastępczą – która będzie motywem przewodnim działań promocyjnych. Wstęp wolny.

  • 26.05.2023, godz.19.00. Grupa MoCarta wśród Gwiazd czyli historia muzyki wg Grupy MoCarta

Grupa MoCarta wśród Gwiazd czyli historia muzyki wg Grupy MoCarta to tytuł kolejnego programu znanego i lubianego kwartetu smyczkowego. Tym razem Bolek, Paweł, Michał i Filip otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. J. S. Bach opowie o początkach polifonii i o tym jak wynalazł nordic walking. Patron zespołu – Wolfgang Amadeusz – wyjawi tajemnice skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się, dlaczego skomponował tylko Cztery Pory Roku.

  • 27.05.2023, godz. 17.00. Zabawa taneczna w Klubie Kultury Harcówka, ul. Zakątek 19, Rybnik – Ligota

Zapraszamy na zabawę taneczną przy dobrej muzyce.

  • 27.05.2023, godz. 19.00. Andrzej Sikorowski – Jubileusz – 50 lat na estradzie

Zapraszamy na niezwykle poruszający koncert: Andrzej Sikorowski – Jubileusz – 50 lat na estradzie. W programie usłyszymy piosenki Andrzeja Sikorowskiego, wokalisty, wieloletniego lidera Grupy pod Budą i autora większości jej utworów, tym razem w duecie z córką artysty, Mają Sikorowską. Artysta przeprowadza widzów przez świat swoich największych przebojów napisanych dla grupy Pod Budą (Kap, kap, płyną łzy) czy śpiewanych poza nią, takich jak: Kraków Piwna 7, Lecz póki co żyjemy, Na całość, Nie przenoście nam stolicy do Krakowa, Ale to już było, oraz pochodzące z trzech wspólnie nagranych z Mają płyt (Kraków-Saloniki, Sprawa rodzinna, Okno na Planty). Projekt jest połączeniem dwóch muzycznych pokoleń i kultur, polskiej oraz greckiej, opowieścią o rodzinie, która łączy dwie tradycje, jednak zawsze z naciskiem na ich wymowę, liryzm, z tezą, że konsekwentna poetycka wypowiedź może oprzeć się komercji. A w tle rodzinne miasto Andrzeja S. – Kraków. Wykonawcy: Andrzej Sikorowski – śpiew, gitara, prowadzenie koncertu-autor tekstów, kompozytor, Maja Sikorowska – śpiew (również w języku greckim), Jacek Królik – gitary, Tomasz Kupiec – kontrabas, Jakub Mietła – akordeon, Gertruda Szymańska – perkusja, instrumenty perkusyjne oraz Alek Galas – realizator dźwięku.

  • 29.05.2023, godz. 13.00. Dzień Matki z Rybnicką Radą Seniora

W programie występy zespołów Czarnobrywc’i i Gwiazdeczka z Ukrainy, zespołu Ostojanki, arie i duety operetkowe w wykonaniu Mieczysława Błaszczyka( tenor), Sabiny Olbrich–Szafraniec (sopran) i Grażyny Griner (fortepian) oraz wspólne śpiewanie z towarzyszeniem Jerzego Kleczki i jego akordeonu. Wstęp wolny.

  • 29.05.2023, godz. 19.00. DKF Ekran: Niebieska linia

Margaret ma 35 lat i właśnie skończyła kolejną gwałtowną kłótnię z matką. Margaret w przeszłości doświadczała przemocy i zadawała ją innym, co skończyło się wydaniem sądowego zakazu zbliżania się do matki przed czekającym ją procesem. W efekcie przez okres trzech miesięcy nie może zbliżać się do matki ani znajdować się w odległości mniejszej niż 100 metrów od domu rodzinnego. Jednak ta wymuszona separacja tylko nasila u niej pragnienie bycia bliżej swojej rodziny. Teraz Margaret każdego dnia powraca do tej niewidzialnej i nieprzekraczalnej linii granicznej. Reżyseria – Ursula Meier. Scenariusz – Ursula Meier, Antoine Jaccoud. Gatunek – dramat. Produkcja – Francja, Belgia, Szwajcaria.

  • 31.05.2023, godz. 17.00. Koncert „Dzieci rodzicom”

Prezentacja całorocznego dorobku artystycznego zespołów tanecznych z Młodzieżowego Domu Kultury. Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj