Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mammobus w Lubomi do środy

Facebook Twitter

Od poniedziałku (22.07.) do środy będzie można skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnej cyfrowej mammografii. Mammobus Centrum Onkologii z Gliwic zatrzyma się w tych dniach przy Zespole Szkół w Lubomi. Badania wykonywane są bez zapisów.

W badaniach można wziąć udział bez zapisów, bez zaproszenia, bez skierowania. Są one skierowane do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku 50-69 lat (nie ma znaczenia adres zamieszkania/zameldowania).

Harmonogram:

  • Poniedziałek (22.07.) godz. 8.00 – 15.00
  • Wtorek (23.07.) godz. 10.00 – 17.00
  • Środa (24.07.) godz. 10.00 – 17.00

Mammografia:

Co to jest mammografia?

Badanie mammograficzne to badanie rentgenowskie, umożliwiające rozpoznanie zmian patologicznych w piersi, w tym również wczesnych zmian nowotworowych.
Badanie jest proste, krótkie i nieinwazyjne. Dawka promieniowania podczas mammografii jest niska i nieszkodliwa. Mammografia skryningowa jest bezpłatnie wykonywana co 2 lata wszystkim ubezpieczonym Polkom w wieku od 50 do 69 lat, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ.
Mammografia skryningowa wykonywana jest zgodnie z wytycznymi European Guidelines for Quality Assurances In Breast Cancer Screening And Diagnosis.

Przygotowanie do badania

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W mammobusie zapewnione są komfortowe warunki porównywalne do nowoczesnych placówek stacjonarnych tj. rejestracja, przebieralnia oraz gabinet, w którym wykonywana jest mammografia. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Ponieważ konieczne będzie rozebranie się od pasa w górę, warto odpowiednio wygodnie się ubrać. W sytuacji, gdy mammografia wykonywana jest po raz kolejny, prosimy zabrać ze sobą zdjęcie i opis poprzedniego badania dla porównania – to bardzo pomaga lekarzom zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwoli uniknąć konieczności wykonywania dodatkowych badań.

Przebieg badania

  • Rejestracja – po przyjściu do pracowni należy przedstawić dokument ubezpieczenia zdrowotnego (karta chipowa) lub dowód osobisty. Na miejscu należy wypełnić ankietę, dlatego osoby z wadą wzroku prosimy o zabranie okularów. W przypadku jakichkolwiek problemów, rejestratorka we wszystkim pomoże.
  • Badanie – technik poprosi o rozebranie się w przebieralni. Zdjęcia rentgenowskie każdej piersi zostaną wykonane metodą cyfrową w dwóch podstawowych projekcjach. Podczas badania pacjentka pozostaje w pozycji stojącej lub siedzącej. Badana pierś zostanie uciśnięta plastikową płytą kompresyjną. Uciskowi trwającemu kilka sekund może towarzyszyć ból, który warto wytrzymać. Ucisk jest konieczny, aby uzyskać zdjęcia dobrej jakości, a tylko dobra jakość pozwoli na dokładny opis badania.
  • Każda Pani otrzyma karteczkę z numerem badania oraz informacją o miejscu odbioru wyniku. Prosimy zachować karteczkę, będzie potrzebna przy odbiorze wyniku.
  • Wykonane zdjęcia oceniane są przez dwóch wysoko wykwalifikowanych lekarzy-radiologów.
  • Jeżeli wynik badania będzie prawidłowy – zaprosimy Panią na kolejną mammografię za dwa lata. W przypadku, gdy mammografia wzbudzi wątpliwości lekarzy, zostanie Pani skierowana na bezpłatną dalszą diagnostykę, a jeśli okaże się to konieczne – na leczenie.
  • Instytut Onkologii jako placówka kliniczna i naukowa zapewnia dalszą bezpłatną diagnostykę oraz leczenie nowotworów piersi.

źródło: Centrum Onkologii, oddz. w Gliwicach

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj