Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Farma wiatrowa Racibórz w budowie. Zakończył się transport elementów, teraz montaż konstrukcji [FOTO]

Facebook Twitter

Farma wiatrowa Racibórz powstanie w dobrym tempie. Właśnie zakończył się transport elementów, teraz rozpocznie się montaż konstrukcji, który ma potrwać do czerwca. Co wiemy o energetycznej inwestycji na raciborszczyźnie?

Farma wiatrowa Racibórz
Fot. inwestora

Farma wiatrowa Racibórz powstaje w Pietrowicach Wielkich. Inwestor jest już także po pracach pre-instalacyjnych. Do końca roku zamierza oddać do użytku farmę, która zapewni zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych. Zakończenie etapu pre-instalacji oznacza, że przy pomocy ciężkiego sprzętu udało się ustawić dolne sekcje wszystkich 13 wiatraków, które będą produkować zieloną energię w gminie. Na teren inwestycji przetransportowano także wszystkie elementy turbin, dalsze prace będą polegały na posadowieniu kolejnych, wyższych sekcji wież, na których zamontowane będą gondole, przekładnie i wirniki, do których mocuje się następnie skrzydła wiatraków. Tempo montażu będzie zależało od warunków pogodowych. Równolegle rozpoczynają się prace instalacyjne wewnątrz turbin wiatrowych, polegające m.in. na przyłączaniu kabli średniego napięcia, prowadzących do stacji transformatorowej i sieci odbiorcy zielonej energii.

Farma wiatrowa Racibórz i najnowsze technologie

Czas montażu wiatraków to okazja do przyjrzenia się z bliska rozwiązaniom technologicznym, które zastosowano w turbinach, montowanych na farmie Racibórz. Okazuje się, że są one wzorowane na skrzydłach sowy. Konstruktorzy skrzydeł wiatraków przeanalizowali fenomen bezszelestnego polowania tych nocnych drapieżników. Zauważyli, że cichy lot sowy to zasługa specjalnego kształtu piór, niwelującego zawirowania powietrza. Mechanizm ten odwzorowano w konstrukcji turbin wiatrowych, montowanych na farmie Racibórz. Dla redukcji słyszalności turbin zaprojektowano  specjalne ząbkowane krawędzie, naśladujące w prosty sposób układ piór na skrzydłach sowy.
Kolejna technologiczna innowacja to betonowe pierścienie, montowane na wieżach, których zadaniem jest tłumienie drgań. Tego typu rozwiązania zapobiegają ruchom oscylacyjnym w przypadku silniejszych podmuchów wiatru. Są stosowane także w nowoczesnych wieżowcach na całym świecie. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu konstrukcje pietrowickich wiatraków będą jeszcze bardziej bezpieczne.

Fot. inwestora

 

Farma wiatrowa Racibórz to w sumie 13 najnowocześniejszych turbin wiatrowych Nordex N117 o mocy 3,2 MW każda. Inwestycja ma być oddana do użytku w tym roku i dostarczać zieloną energię elektryczną do 36 tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton.

Fot. inwestora

Fot. inwestora

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024