Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mimo pandemii uczniowie IV LO polecieli na Islandię. Wiosną czekają na rewizytę [FOTO]

Facebook Twitter

Mimo pandemii uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z Rybnika polecieli na Islandię, gdzie wspólnie z uczniami z Portugalii i Czech realizowali projekt Education 4 You. Jest on wynikiem długoletniej współpracy rybnickiej szkoły, ze szkołą z czeskiego Taboru w ramach Programu eTwinning.

Wyjazd miał odbyć się w ubiegłym roku, ale obostrzenia nie pozwoliły na realizację planów. W tym roku udało się je zrealizować. Dziś by wyjechać na Islandię trzeba być zaszczepionym i legitymować się negatywnym testem na obecność koronawirusa. Mówi Małgorzata Wróbel dyrektor IV LO w Rybniku:

Małgorzata Wróbel: Pandemia zupełnie pokrzyżowała nam plany, ponieważ te wszystkie działania miały się odbyć w roku ubiegłym. Wszystko już było zaplanowane. Mieliśmy my gościć u nas naszych partnerów, mieliśmy wyjechać na Islandię, do Portugalii. Niestety, koronawirus skomplikował sytuację, wszystko zostało zablokowane, nic się nie wydarzyło. Nie poddając się, czekaliśmy na dobry moment, żeby uruchomić wszystko od nowa. Postanowiliśmy wykorzystać okienko pogodowe w Islandii i okienko koronawirusowe u nas w kraju i w ten sposób młodzież mogła polecieć na kilka niezapomnianych dni do Islandii.

Do Rejkjawiku wyleciała grupa 8 uczniów i 2 nauczycieli. Podczas 8 dniowego pobytu spędzili czas w islandzkiej szkole. Tam w ramach projektu szlifowali język angielski, wzięli udział w debacie oksfordzkiej na temat zmian klimatycznych i energii odnawialnej, projektowali koszulki i oczywiście poznawali wyspę. Mówi Katarzyna Siwczak koordynator szkolnego projektu

Katarzyna Siwczak: Ten aspekt kulturowy jest zawsze bardzo ważny. Więc jeśli młodzież ma możliwość wyjazdu, to wtedy najbardziej poznają dziedzictwo kulturowe Europy. Łączymy się w naszych działaniach, te działania wirtualne są ważne i mają duże znaczenie, ale kiedy możemy się spotykać face to face to ta wartość dodana, wartość europejska. Przede wszystkim codzienne rozmowy, to ma znaczenie, ale też drugie podłoże, to nasze dyskusje. W każdym kraju odbywa się debata na inny temat, są to debaty związane z celami zrównoważonego rozwoju.

Islandzka szkoła jest zupełnie inna niż polska. Uczniowie mówią nauczycielom po imieniu, są pokoje do spania pomiędzy lekcjami, czy osobne stołówki dla młodych ludzi i nauczycieli

– mówią uczniowie IV LO w Rybniku:

Zajęcia projektowe realizowane w Islandii były kontynuacją działań podczas wcześniejszej wizyty w czeskiej szkole. Na miejscu licealiści z IV LO wspólnie z uczniami z innych krajów projektowali koszulki:

Z pobytu na Islandii rybnicka młodzież wróciła zachwycona. Wyspa ognia i lodu okazała się bardzo gościnna – mówili po powrocie do Polski:

Dyrektor IV LO w Rybniku Małgorzata Wróbel podkreśla, że wyjazd był efektem ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli:

 Małgorzata Wróbel: Jestem bardzo dumna z naszych uczniów, jestem dumna z nauczycieli, to jest mnóstwo ogromnej pracy. Efekt w postaci wyjazdu i wymian jakichkolwiek to jest efekt, koniec, uwieńczenie projektu. Żebym mogła być dumna i słuchać tych debat, które miały miejsce w Islandii, to zarówno ta młodzież, która tutaj się wypowiadała, jak i nauczycieli musieli wnieść ogromną pracę i to było widać. My naprawdę jesteśmy na wysokim poziomie i nie musimy się niczego wstydzić. Wręcz przeciwnie stoją na wysokości zadania i po prostu są fantastyczni.

W ramach projektu w marcu przyszłego roku do Rybnika mają przyjechać Islandczycy, miesiąc później młodzież z Rybnika ma odwiedzić szkołę w Lizbonie w Portugalii.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj