Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opieka wytchnieniowa w powiecie wodzisławskim. Więcej chętnych, niż możliwości

Facebook Twitter

Opieka wytchnieniowa w powiecie wodzisławskim - zapotrzebowanie na tę formę pomocy jest spore. Niestety środków jest wciąż za mało...

https://www.powiatwodzislawski.pl/
fot.pixabay.com

Opieka wytchnieniowa w powiecie wodzisławskim. Jakie potrzeby?

Potrzeby zdecydowanie większe niż środki, jakie zostały przyznane na 2024 rok, by zapewnić mieszkańcom powiatu wodzisławskiego wsparcie w ramach opieki wytchnieniowej. To program, który ma za zadanie odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.  O programie mówi Leszek Bizoń, starosta wodzisławski.

Leszek Bizoń: Staraliśmy się o kwotę 250 tysięcy, niestety otrzymaliśmy tylko 124 tysiące. Potrzeby są znacznie większe, ale patrząc po tych środkach, które mamy z tej formy pomocy skorzysta – mimo ograniczonych środków – więcej osób niż w roku ubiegłym.  W tym roku 13 osób, to jest 9 opiekunów osób dorosłych i czwórki dzieci. W ubiegłym roku tą opieką objęliśmy osiem osób. Jest troszkę więcej, ale mamy świadomość, że potrzeb jest zdecydowanie więcej.

Brakuje tez środków dla asystentów niepełnosprawnych

Podobnie jest w przypadku asystenta osoby niepełnosprawnej. W 2024 roku w powiecie wodzisławskim z tej formy wsparcia skorzysta mniej mieszkańców niż w roku poprzednim:

Leszek Bizoń: Też nie otrzymaliśmy wszystkich środków, też mniej więcej połowę. Starliśmy się o kwotę miliona złotych, a otrzymaliśmy 501 tysięcy złotych. Pozwoli nam to na objęcie pomocą jedynie 18 osób, z czego 14 dorosłych i 4 dzieci. Przedtem było 22 osoby, czyli mieliśmy trochę więcej niż w tym roku. Niestety w tym roku planujemy tyle, na ile pozwalają nam te środki pozyskane na to zadanie.

Pieniądze pochodzą z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W sumie do samorządów w całym kraju w ramach programu opieki wytchnieniowej trafiło 190 milionów złotych.

Czytaj  także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024