Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Muzeum w Raciborzu zaprezentuje mumie i sarkofagi

Facebook Twitter

Wystawę „Odzyskane barwy Egiptu. Efekty badań i konserwacji raciborskich zabytków” przygotowało Muzeum w Raciborzu. Jej otwarcie w piątek (6.10) o godzinie 18.00. Raciborskie muzeum szczyci się eksponatami ze starożytnego Egiptu, to mumia Egipcjanki Dżed-Amonet-Ius-Anch czy dwa sarkofagi.

Muzeum w Raciborzu

Muzeum w Raciborzu zaprasza na wystawę

Unikalne w skali kraju zabytki przyciągają turystów z całego regionu, a teraz będą prezentowane na nowej wystawie. Będzie je można oglądać po serii specjalistycznych badań naukowych i prac konserwatorskich. W 2015 r. zespół konserwatorów pod kierownictwem mgr Joanny Babraj-Mędrali przeprowadził konserwację wewnętrznego sarkofagu. Natomiast w latach 2021 i 2022 przyszedł czas na sarkofag zewnętrzny.

Badania nie ograniczały się do prac konserwatorskich. W 2019 r. mumia została poddana badaniom rentgenowskim i tomograficznym, które przeprowadził prof. Andrzej Urbanik z Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Badania radiowęglowe przeprowadził Prof. Marek Krąpiec, a na ich podstawie dr Andrzej Czubak z Instytutu Kryminalistyki Sądowej w Krakowie sporządził portret przeżyciowy zmumifikowanej Egipcjanki.

Wszystkie te działania miały na celu nie tylko zabezpieczenie zabytków, ale także podniesienie ich walorów ekspozycyjnych i szczegółowe opracowanie naukowe.

Na nowej wystawie czasowej zaprezentowane zostaną wyniki przeprowadzonych badań i efekty konserwacji. O otwarciu wystawy opowie sama Joanna Babraj-Mędrala, której wykład zaplanowany jest na ten sam dzień.

Muzeum w Raciborzu – plakat wystawy

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj