Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

MZK: Od stycznia wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej

Facebook Twitter

Podwyżkę cen biletów od Nowego Roku zapowiada MZK. Coraz wyższe koszty komunikacji, drastyczny spadek liczby pasażerów i ponad dwukrotnie więcej gapowiczów, to główne powody decyzji Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

Jak jeżdżą autobusy w święta

Sytuacja komunikacji autobusowej, nie tylko w naszym regionie, zmieniła się diametralnie. Obowiązujący od marca reżim sanitarny w pojazdach, limity pasażerów i ograniczenia mobilności mieszkańców, spowodowały drastyczny spadek wpływów z biletów. Na domiar złego, ze zdwojoną siłą, uaktywnili się podróżni jadący bez ważnego biletu. W ostatnich trzech miesiącach liczba gapowiczów się podwoiła.

Zarząd MZK zdecydował o podwyżce wynoszącej średnio ponad 10%. Kolejną przyczyna jest też waloryzacja stawek wypłacanych firmom przewozowym za przejechany kilometr, a więc koszty wzrastają ze względu m.in. na ustawowy wzrost wynagrodzeń, inflację czy ceny paliw.

W okresie pandemii, gdy wpływy ze sprzedaży biletów spadły o blisko 60%, zbilansowanie budżetu jest bardzo trudne, a finansowe możliwości gmin tworzących Związek są coraz bardziej ograniczone

– powiedział Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie. Cena podstawowego biletu do 3 przystanków zrośnie o 20 groszy i Od Nowego Roku kosztować będzie 1,60 zł.

Nowy cennik biletów, obowiązujący od 1 stycznia 2021 roku:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024